Zespół przewlekłego zmęczenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Niewielkie zmiany w hormonalnym układzie, który kontroluje reakcję na stres, mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju zespołu przewlekłego zmęczenia – wskazują wyniki badaczy z Niemiec i Szwajcarii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Trier w Niemczech oraz z Uniwersytetu w Zurychu pod kierunkiem dr Jensa Gaaba prowadzili badania w grupie 40 osób w wieku 30-50 lat. Połowa uczestników cierpiała na zespół przewlekłego zmęczenia. Druga stanowiły osoby zdrowe.

Na początku badań wszyscy pacjenci wypełniali ankiety na temat poziomu odczuwanego zmęczenia, objawów depresji oraz zdolności do radzenia sobie ze stresem.

Zostali też poddani dwóm testom na stres. W pierwszym przygotowywali się do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, co polegało na wykonaniu zadania z arytmetyki. Badani byli przekonani, że w czasie pracy są nagrywani na video. Drugie zadanie miało ocenić poziom stresu fizycznego i polegało na wykonaniu ćwiczenia na rowerze.

W próbkach krwi i śliny zebranych przed i po testach badacze oznaczali poziom hormonów stresu. Sprawdzano też sprawność układu krążenia.

Okazało się, że pacjenci z przewlekłym zmęczeniem mieli znacznie obniżony poziom jednego z hormonów produkowanego przez nadnercza – tzw. hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Jest to hormon z tzw. osi wzgórze-przysadka-nadnercza, układu który pomaga organizmowi utrzymać równowagę w sytuacji psychicznego i fizycznego stresu.

Jako pierwsze reaguje podwzgórze, struktura mózgu, która produkuje hormon stymulujący przysadkę do wydzielania kolejnych hormonów. Te z kolei wpływają na nadnercza, które produkują kortykosteroidy regulujące odpowiedź na stres.

Jak podkreślają badacze, osoby z przewlekłym zmęczeniem miały obniżony poziom ACTH nawet przed wykonaniem stresujących testów. Wyniki te znalazły również potwierdzenie w tzw. teście tolerancji insuliny, który polega na wstrzykiwaniu tego hormonu pacjentom i jest złotym standardem w badaniu na integralność osi wzgórze- przysadka-nadnercza.

Jak komentują autorzy, ich wyniki dowodzą, że u osób z przewlekłym zmęczeniem istnieją zaburzenia tej osi hormonalnej. Badacze chcą prowadzić dalsze prace, aby prześledzić zmiany tego układu hormonalnego w przebiegu choroby.

Polecamy  Więzadła stawu kolanowego

Zespół przewlekłego zmęczenia objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, zaburzeniami snu i świadomości oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia sprawowanie codziennych aktywności, jak np. chodzenie do pracy czy szkoły.

Pacjenci mają też zaburzenia ciśnienia krwi (wyraźny spadek ciśnienia) przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji stojącej lub gwałtownych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą – tzw. hipotonia ortostatyczna. Towarzyszą temu problemy z sercem oraz bóle i zawroty głowy.

Przyczyny tego schorzenia nie zostały jak dotąd poznane. We wrześniu 2002 roku badacze z USA donosili na łamach "Journal of Pediatrics", że u dzieci i młodzieży schorzenie jest związane z wyjątkową giętkością stawów. Nie wiadomo jednak jaki udział ma to zjawisko w rozwoju przewlekłego zmęczenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*