Zalety i wady stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Zalety i wady stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najbardziej skutecznych metod planowania rodziny. Ich wysoka skuteczność wiąże się z hamującym wpływem zawartych w nich hormonów (estrogenu i gestagenu w tabletkach dwuskładnikowych lub tylko gestagenu w tabletkach jednoskładnikowych) na wydzielanie folitropiny i lutropiny z przysadki mózgowej u kobiet.

W efekcie stosowania doustnych preparatów antykoncepcyjnych dochodzi do zmian gęstości śluzu szyjkowego, co uniemożliwia przenikanie plemników w głąb dróg rodnych kobiety. Ponadto w przypadku stosowania tabletek dwuskładnikowych dodatkowo dochodzi do zatrzymania zarówno owulacji, jak i zahamowania wzrostu endometrium (błony śluzowej macicy), co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Stosowanie tabletek zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa jest skuteczną i wygodną formą antykoncepcji, jednak w zależności od składu hormonów i schematu dawkowania, tabletki antykoncepcyjne mają swoje zarówno wady, jak i zalety.

Jakie istnieją rodzaje tabletek dwuskładnikowych?

Na rynku farmaceutycznym największą popularnością cieszą się tabletki dwuskładnikowe, zawierające w swoim składzie estrogen oraz progesteron, charakteryzujące się wysoką skutecznością (wskaźnik Pearla 0,01-0,02).

Wśród dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych możemy wyróżnić:

 • Preparaty jednofazowe, zawierające stałą dawkę hormonów, niezależnie od dnia cyklu – są to obecnie najczęściej przepisywane tabletki antykoncepcyjne na Polskim rynku (np. Yasmin®, Yasminelle®, Logest®, Mercilon®, Marvelon®)
 • Preparaty dwufazowe, zawierające dwie dawki hormonów – obecnie rzadko przepisywane, np. Anteovin®,
 • Preparaty trójfazowe, z trzema różnymi dawkami hormonów (estrogenu i progestagenu), dostosowanymi odpowiednio do poszczególnych trzech tygodni cyklu, stosowane zwykle w przypadku braku tolerancji preparatów jednofazowych.

Jakie są plusy i minusy stosowania tabletek dwuskładnikowych?

Doustna antykoncepcja hormonalna jest obecnie jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych, a jej stosowanie ma swoje zarówno plusy, jak i minusy.

Zalety stosowania tabletek dwuskładnikowych to przede wszystkim:

 • wysoka skuteczność antykoncepcyjna (wskaźnik Pearla 0,01-0,02),
 • wygoda stosowania – brak wpływu na przebieg stosunku seksualnego (w przeciwieństwie np. do prezerwatyw),
 • odwracalność efektu antykoncepcyjnego – zwykle powrót płodności od następnego cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych,
 • zmniejszenie intensywności i długości krwawień miesiączkowych, zmniejszenie ryzyka anemii,
 • łagodzenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
 • uregulowanie cykli miesięcznych,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz torbieli jajnika,
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, błony śluzowej macicy (endometrium) oraz łagodnych nowotworów piersi u kobiet.
>>>>  Denta Seal - opinie, cena, gdzie kupić, kup teraz, komentarze

Natomiast minusem antykoncepcyjnej terapii hormonalnej preparatem dwuskładnikowym jest:

 • konieczność regularnego stosowania preparatu o stałej porze, pominięcie dawki może skutkować obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej tabletek (co wymaga zastosowania dodatkowego środka antykoncepcyjnego, np.prezerwatywy).
 • niebezpieczeństwo opóźnienia przyjęcia pierwszej tabletki z kolejnego opakowania po wystąpieniu krwawienia z odstawienia (wyjątek stanowi preparat Yasminelle®, który stosuje się przez 28 dni, a w trakcie 7 dniowej przerwy przyjmuje się „puste” tabletki, nie zawierające hormonów, co zapobiega przed wystąpieniem pomyłki przy stosowaniu preparatu),
 • ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i działań niepożądanych na każdym etapie stosowania,
 • możliwość wystąpienia interakcji między lekowych i osłabienia działania antykoncepcyjnego preparatu (np. podczas antybiotykoterapii),
 • brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
 • ryzyko zmniejszenia libido,
 • brak refundacji większości preparatów antykoncepcyjnych i ich stosunkowo wysoka cena.

Jaką skuteczność oraz wady i zalety posiadają tabletki jednoskładnikowe (mini tabletki)?

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są również preparaty jednoskładnikowe (np. Cerazette®), zawierające w swoim składzie jedynie progestagen- hormon wykazujący działanie antykoncepcyjne poprzez:

 • zagęszczenie śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników oraz
 • zmianę struktury błony śluzowej macicy (endometrium), co prowadzi do uniemożliwienia implantacji zarodka.

Preparaty gestagenowe cieszą się szczególną dużą popularnością wśród kobiet karmiących.

Zaletą preparatów gestagenowych jest przede wszystkim:

 • możliwość ich stosowania u kobiet w ciąży, u których stosowanie preparatów dwuskładnikowych jest przeciwwskazane, ze względu na zawartość w nich estrogenu, który może zmniejszać laktację,
 • możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej u kobiet, u których przeciwwskazane są preparaty zawierające estrogen,
 • małe ryzyko pomyłki podczas stosowania preparatu (tabletki gestagenowe stosuje się przez cały okres cyklu).

Natomiast niewątpliwie wadą mini tabletek może być:

 • konieczność bardzo skrupulatnego przestrzegania godziny stosowania preparatu (już kilku godzinne opóźnienie przyjęcia tabletki może skutkować znacznie obniżoną skutecznością antykoncepcyjną),
 • możliwość występowania plamień i słabych krwawień międzymiesiączkowych,
 • ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i działań niepożądanych podczas stosowania preparatu.
>>>>  Garbage Garage - zostań królem złomiarskiego imperium

Należy pamiętać, że odpowiedni preparat antykoncepcyjny zawsze powinien dobrać pacjentce ginekolog, na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań. Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne dostępne są w aptece na receptę.

Poprzedni artykułDbanie o zęby
Następny artykułZadbaj o swoje ciało każdego dnia!
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.