Urazy głowy mogą podnosić ryzyko Choroby Alzheimera
Urazy głowy mogą podnosić ryzyko Choroby Alzheimera
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Młode osoby, które doznały urazów głowy mają ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania w późniejszym wieku na chorobę Alzhaimera oraz inne rodzaje demencji – twierdzą naukowcy.

Badania przeprowadziły zespoły z Duke University Medical w Durham (Północna Karolina) i National Institute on Aging na grupie 7 tys. amerykańskich weteranów II wojny światowej z oddziałów marynarki wojennej i piechoty morskiej.

Już we wcześniejszych badaniach próbowano ustalić zależność pomiędzy urazami głowy a zachorowaniem na Alzheimera. Nie wszystkie jednak prace ja potwierdzały. Jednak najnowsze rezultaty badań wydają się być wiarygodne, gdyż naukowcy bazowali na archiwalnych dokumentach opisujących urazy głowy marynarzy z II wojny światowej. Odrzucono relacje świadków zdarzenia czy członków rodziny, które nie zawsze są wiarygodne, tym bardziej, gdy dotyczą wydarzeń sprzed 50 lat.

Badania wykazały, że ryzyko pojawienia się Choroby Alzheimera związane było z rodzajem urazu głowy.

Za średni uraz głowy uznano taki, gdzie poszkodowany traci przytomność na więcej niż 30 minut lecz mniej niż 24 godziny, ciężki – gdy utrata świadomości trwała 24 i więcej godzin. Choroba Alzheimera występowała dwukrotnie częściej w grupie weteranów, którzy doznali średnich urazów. Natomiast tam, gdzie urazy były ciężkie – chory był hospitalizowany, stracił przytomność na ponad dobę – ryzyko choroby Alzheimera wzrastało czterokrotnie.

Dlaczego urazy głowy są związane z Alzheimerem wciąż nie wiadomo. Naukowcy podkreślają, że nie wiedzą, jakie patologiczne procesy zachodziły w ciągu 50 lat – od momentu urazu głowy do pojawienia się choroby. Jedno, co pokazały badania, jest pewne – choroba Alzheimera rozwija się “w ukryciu” przez długi okres czasu.

“Pokazaliśmy, że urazy głowy doznane w późnej młodości są związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na Alzheimera i demencję w starszym wieku. Udowodniliśmy także, że ryzyko rośnie wraz ze zaawansowaniem urazu” – czytamy w piśmie “Neurology”

>>>>  Opinie Femmax I Cena – Tabletki Dla Kobiet -

Badania nie wykazały, że każdy uraz wywołał chorobę Alzheimera – podkresłił dr Richard Havlik z National Institute on Agening. Podkreślił on, że urazy głowy weteranów z II wojny światowej mogły być zupełnie inne niż te, jakie mogą pojawić się np. podczas uprawiania sportu.

Wśród uczestników badań przeprowadzono także test na wykrycie zmutowanej wersji genu tzw. apolipoproteiny E-4 (apoE-4), który dotąd uważano za najistotniejszy czynnik ryzyka wystąpienia tego poważnego schorzenia neurodegeneracyjnego. Nie stwierdzono jednak statystycznej zależności pomiędzy występowaniem zmienionej wersji tego genu i urazami głowy.

Alzheimer jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego dotykającą przede wszystkim osoby, które ukończyły 65 rok życia. Pierwsze jej objawy to zaniki pamięci i trudności z koncentracją. Osoba dotknięta chorobą stopniowo traci kontakt z otoczeniem. W Polsce jest około 250 tys. cierpiących na chorobę Alzheimera, a na świecie około 12 mln.

Poprzedni artykułGrzybica skóry (dłonie, stopy, okolice pachwin, głowa)
Następny artykułAerobiczna 6 Weidera – jak ćwiczyć
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.