Rozwój piersi
Rozwój piersi
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kobiecy biust od zawsze wzbudzał podziw i zainteresowanie „brzydszej płci”. Kształtujący się przez wieki estetyczny wizerunek piersi został utrwalony na niezliczonej liczbie obrazów, rzeźb, fotografii i filmów. Traktowanie piersi jako swoistego atrybutu władzy (nad mężczyznami) doprowadził do całkowitego przewartościowania i przesunięcia na plan dalszy podstawowej funkcji tego gruczołu. Niestety takie podejście doprowadziło do sytuacji, w której coraz więcej kobiet zastanawia się nad powiększeniem rozmiaru piersi i ku uciesze mężczyzn czynią to z powodzeniem. W niniejszym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić zupełnie naturalną sytuacje, bo przecież wiele kobiet cieszy się z dobrze wykształconych, naturalnych piersi.

W jaki sposób rozwijają się kobiece piersi?

Wzrost i kształtowanie piersi stanowi bardzo istotny element biologii rozrodu ludzkiej samicy. W przeciwieństwie jednak do innych ssaków, kobiece piersi osiągają pełnię swego rozwoju na długo przed tym, kiedy będą wykorzystywane w celu karmienia potomstwa.

Rozwój kobiecych piersi odbywa się na różnych etapach życia kobiety. Pierwsza aktywność związana z kształtowaniem piersi następuje jeszcze w trakcie życia płodowego. Następny etap rozwoju następuje dopiero w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne inicjują intensywny rozwój piersi. Biust zmienia się także w trakcie miesiączki oraz kiedy kobieta osiąga wiek menopauzy.

 Kiedy rozpoczyna się kształtowanie piersi?

Rozwój piersi rozpoczyna się jeszcze w okresie życia płodowego. W 6-7 tygodniu życia powstają zgrubienia ektodermy zlokalizowane symetrycznie układające się one wzdłuż linii przebiegającej od dołu pachowego  (fossa axillaris) do trójkąta udowego (trigonum femorale), nazywane listewką mlekową lub grzebieniem gruczołu mlekowego [1]. W trakcie dalszego rozwoju embrionalnego zgrubienia zanikają, pozostają jedynie te zlokalizowane w okolicy piersiowej. Powstałe zgrubienie ektodermy wrasta pasmem w głąb leżącej pod nią mezenchymy. Następuje podział poprzeczny na 15–20 sznurów komórkowych, z których powstają przewody mlekowe.

>>>>  Erofertil - cena, gdzie kupić, opinie, potencjał, oryginalny

Po narodzeniu gruczoły sutkowe u obu płci wyglądają tak samo. U 60% niemowląt obserwuje się zjawisko obrzmienia piersi oraz wydzielanie substancji podobnej do siary.

Z rozwojowego punktu widzenia najważniejszy wydaje się być jednak okres dojrzewania. W tym okresie w gruczołach piersiowych rozpoczynają się intensywne zmiany. Zewnętrznym objawem dojrzewania u dziewcząt jest powiększenie piersi (thelarche). Powiększenie gruczołów piersiowych jest trzeciorzędową cechą płciową [1].

W okresie dojrzewania, zaczynają być zauważalne pierwsze zewnętrzne oznaki rozwoju piersi. W chwili, gdy jajniki zaczynają wydzielać estrogen, w tkance łącznej piersi zaczyna gromadzić się tłuszcz, powodując wzrost i kształtowanie piersi. Zaczyna się także rozwijać system kanałów. Mniej więcej w tym samym czasie pojawia się owłosienie łonowe oraz włosy pod pachami.

Po owulacji i menstruacji, która jest przejawem dojrzewania piersi, rozpoczyna się tworzenie gruczołów dokrewnych oraz przewodów mlecznych. Piersi i system kanałów w dalszym ciągu rosnąć i dojrzewają a wraz z nimi wiele innych gruczołów. Tempo wzrostu piersi jest cechą osobniczą, dlatego w tym okresie niektóre dziewczyny z dumą prezentują swoje piersi a u innych w dalszym ciągu nie można zauważyć oznak ich rozwoju.

Stadia rozwojowe kobiet piersi
Faza 1 (Poniemowlęca) u obu płci widoczne są jedynie brodawki sutkowe
Faza 2 Pojawiają się sutki, brodawki piersiowe wyraźnie się zarysowują, ciemnieje i powiększa się obszar skóry otaczającej sutek
Faza 3 Piersi zaczynają się odróżniać od klatki piersiowej, rozpoczyna się wzrost piersi
Faza 4 Piersi są w pełni ukształtowane, brodawka i sutek znajdują się w centralnej części piersi
Faza 5 U dojrzałych kobiet piersi się zaokrąglają i opuszczają

[1] Bartel H. Gruczoły sutkowe. W: Embriologia. PZWL 1999.

^

Poprzedni artykułPyłki roślinne – latające zagrożenie
Następny artykułRada na groźne pneumokoki
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.