Rozwój piersi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kobiecy biust od zawsze wzbudzał podziw i zainteresowanie „brzydszej płci”. Kształtujący się przez wieki estetyczny wizerunek piersi został utrwalony na niezliczonej liczbie obrazów, rzeźb, fotografii i filmów. Traktowanie piersi jako swoistego atrybutu władzy (nad mężczyznami) doprowadził do całkowitego przewartościowania i przesunięcia na plan dalszy podstawowej funkcji tego gruczołu. Niestety takie podejście doprowadziło do sytuacji, w której coraz więcej kobiet zastanawia się nad powiększeniem rozmiaru piersi i ku uciesze mężczyzn czynią to z powodzeniem. W niniejszym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić zupełnie naturalną sytuacje, bo przecież wiele kobiet cieszy się z dobrze wykształconych, naturalnych piersi.

W jaki sposób rozwijają się kobiece piersi?

Wzrost i kształtowanie piersi stanowi bardzo istotny element biologii rozrodu ludzkiej samicy. W przeciwieństwie jednak do innych ssaków, kobiece piersi osiągają pełnię swego rozwoju na długo przed tym, kiedy będą wykorzystywane w celu karmienia potomstwa.

Rozwój kobiecych piersi odbywa się na różnych etapach życia kobiety. Pierwsza aktywność związana z kształtowaniem piersi następuje jeszcze w trakcie życia płodowego. Następny etap rozwoju następuje dopiero w okresie dojrzewania, kiedy zmiany hormonalne inicjują intensywny rozwój piersi. Biust zmienia się także w trakcie miesiączki oraz kiedy kobieta osiąga wiek menopauzy.

 Kiedy rozpoczyna się kształtowanie piersi?

Rozwój piersi rozpoczyna się jeszcze w okresie życia płodowego. W 6-7 tygodniu życia powstają zgrubienia ektodermy zlokalizowane symetrycznie układające się one wzdłuż linii przebiegającej od dołu pachowego  (fossa axillaris) do trójkąta udowego (trigonum femorale), nazywane listewką mlekową lub grzebieniem gruczołu mlekowego [1]. W trakcie dalszego rozwoju embrionalnego zgrubienia zanikają, pozostają jedynie te zlokalizowane w okolicy piersiowej. Powstałe zgrubienie ektodermy wrasta pasmem w głąb leżącej pod nią mezenchymy. Następuje podział poprzeczny na 15–20 sznurów komórkowych, z których powstają przewody mlekowe.

Polecamy  Atlant gel na pewno działa? Sprawdziliśmy to

Po narodzeniu gruczoły sutkowe u obu płci wyglądają tak samo. U 60% niemowląt obserwuje się zjawisko obrzmienia piersi oraz wydzielanie substancji podobnej do siary.

Z rozwojowego punktu widzenia najważniejszy wydaje się być jednak okres dojrzewania. W tym okresie w gruczołach piersiowych rozpoczynają się intensywne zmiany. Zewnętrznym objawem dojrzewania u dziewcząt jest powiększenie piersi (thelarche). Powiększenie gruczołów piersiowych jest trzeciorzędową cechą płciową [1].

W okresie dojrzewania, zaczynają być zauważalne pierwsze zewnętrzne oznaki rozwoju piersi. W chwili, gdy jajniki zaczynają wydzielać estrogen, w tkance łącznej piersi zaczyna gromadzić się tłuszcz, powodując wzrost i kształtowanie piersi. Zaczyna się także rozwijać system kanałów. Mniej więcej w tym samym czasie pojawia się owłosienie łonowe oraz włosy pod pachami.

Po owulacji i menstruacji, która jest przejawem dojrzewania piersi, rozpoczyna się tworzenie gruczołów dokrewnych oraz przewodów mlecznych. Piersi i system kanałów w dalszym ciągu rosnąć i dojrzewają a wraz z nimi wiele innych gruczołów. Tempo wzrostu piersi jest cechą osobniczą, dlatego w tym okresie niektóre dziewczyny z dumą prezentują swoje piersi a u innych w dalszym ciągu nie można zauważyć oznak ich rozwoju.

Stadia rozwojowe kobiet piersi
Faza 1(Poniemowlęca) u obu płci widoczne są jedynie brodawki sutkowe
Faza 2Pojawiają się sutki, brodawki piersiowe wyraźnie się zarysowują, ciemnieje i powiększa się obszar skóry otaczającej sutek
Faza 3Piersi zaczynają się odróżniać od klatki piersiowej, rozpoczyna się wzrost piersi
Faza 4Piersi są w pełni ukształtowane, brodawka i sutek znajdują się w centralnej części piersi
Faza 5U dojrzałych kobiet piersi się zaokrąglają i opuszczają

[1] Bartel H. Gruczoły sutkowe. W: Embriologia. PZWL 1999.

^

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*