Rodzaje torbieli

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Torbiel, cysta (łac. cystis) – patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej ilości komór wypełnionych płynem, albo treścią galaretowatą.

Wyróżnia się:

  • torbiele prawdziwe – otoczone nabłonkiem;
  • torbiele rzekome – powstałe wskutek nagromadzenia treści płynnej w obrębie innej tkanki, nieposiadające
  • torebki nabłonkowej;
  • torbiel krwotoczna – niepęknięty pęcherzyk Graafa, nie jest to poważna zmiana;

Torbiel jajnika
Torbielą nazywa się patologiczną jamę otoczoną mniej lub bardziej wyraźnie wykształconą ścianą. Torbiel jajnika jest to często stwierdzana patologia ginekologiczna. Wśród torbieli wyróżnia się: surowicze – tzw. torbiele proste, torbiele endometrialne, tworzące się w przebiegu endometriozy (zwane również torbielami czekoladowymi), torbiele dermatoidalne (tzw. skórzaste), torbiele wypełnione śluzem, torbiele lite bądź zawierające elementy lite. W zależności od pochodzenia torbiel może być, w rozumieniu potocznym, zmianą łagodną (np. nie pęknięty pęcherzyk Graafa, tzw. przetrwały pęcherzyk Graafa), ale może również stanowić zmianę złośliwą (rak jajnika). Dlatego dla rokowania i leczenia bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie. Torbiel jajnika jest zmianą, która klinicznie może objawiać się zaburzeniem cyklu miesiączkowego, krwawieniem z dróg rodnych poza terminem miesiączki, bólem podbrzusza.
Podstawą rozpoznania torbieli jest badanie ginekologiczne. Podstawowym badaniami dodatkowymi są ultrasonograf

Torbiele wrodzone wątroby

Wątroba

Torbiele wrodzone wątroby powstają na skutek zaburzeń rozwojowych przewodzików żółciowych w okresie płodowym, są cienkościenne i wypełnione płynem. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkunastu lub kilkudziesięciu cm (zwykle wielkość nie przekracza 10 cm).

Najczęściej torbiele wrodzone wątroby są bezobjawowe i wykrywane przypadkowo, jeśli dają objawy polegają one na uczuciu pełności w nadbrzuszu, wzdęciu lub wymiotach w wyniku ucisku na przewód pokarmowy. Rozpoznaje się je w ultrasonografii czy tomografii komputerowej.

Leczenie torbieli wrodzonych wątroby polega przede wszystkim na wycięciu ściany zmiany (tzw. fenestracji) lub wyłuszczeniu bądź wycięciu części miąższu wraz z torbielą, jeśli ma ona większą średnicę niż 10 cm lub jest przyczyną dolegliwości. Przy dogodnej lokalizacji istnieje możliwość przeprowadzenie laparoskopii.

Polecamy  Forte Love - opinie (forum), cena, efekt, skład, gdzie kupić? Allegro, apteka -

Torbiel nerki (łac. Cystis renis)
Torbiel prosta nerki jest najczęściej rozpoznawaną zmianą łagodną nerki. Jest to przestrzeń płynowa ograniczona torebką najczęściej zlokalizowana w dolnym biegunie nerki. Zaliczana jest do nowotworów łagodnych i najczęściej występuje jako zmiana pojedyncza.

torbielbakera.pl

Mechanizm powstawania torbieli nerek nie jest poznany. Istnieją dwie nie potwierdzone teorie tworzenia się torbieli. Według jednej z nich czynniki mechaniczne mają kluczowe znaczenie w powstaniu torbieli i dlatego najczęściej rozpoznaje się je u starszych mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego . Czynniki toksyczne indukujące powstawanie torbieli są założeniem drugiej teorii.

Blisko 80% pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości.Bardzo rzadko torbiel nerki może być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z reguły dzieje się tak w przypadku dużych torbieli zlokalizowanych w okolicy wnęki nerki. Najczęstszym objawem sugerującym występowanie torbieli jest niewielki ból okolicy lędźwiowej.

Torbiele nerek przeważnie wykrywane są przypadkowo w czasie badania USG jamy brzusznej. Na zdjęciach urograficznych torbiel nerki może modelować układ kielichowo – miedniczkowy. W przypadku torbieli wielokomorowych, torbieli z echami wewnętrznymi widocznymi w USG sięga się po tomografię komputerową.

Leczenie torbieli nerek ograniczone jest tylko do przypadków dających objawy. Torbiele bezobjawowe powinny być leczone zachowawczo z okresową kontrolą ultrasonograficzną.

Torbiel nerkowa może być nakłuta pod kontrolą USG i opróżniona z płynu. Płyn z torbieli wysyłany jest do badania cytologicznego i mikrobiologicznego. W przypadku dużych torbieli może być konieczne pozostawienie cieńkiego drenu na kilka dni. W przypadku nawracających torbieli objawowych można rozważyć leczenie operacyjne. Preferowaną metodą jest laparoskopia.

Torbiel bakera

Torbiel Bakera (zwana także cystą Bakera lub torbielą dołu podkolanowego) – nagromadzenie płynu w dole podkolanowym wskutek obrzęku i nagromadzenia się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego lub też wskutek przedostania się ku tyłowi płynu stawowego ze stawu kolanowego wskutek uszkodzenia torebki stawowej stawu kolanowego. Nazwana od chirurga Williama Morranta Bakera.

Polecamy  Skinetrin – zwalcz grzybicę paznokci raz na zawsze!

Jest zwykle łatwo wyczuwalna, dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się USG.

Leczenie jest operacyjne.

Torbiel szyszynki

Torbiel pozawałowa śledziony

Popularity: 66%

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 139 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*