Rak trzustki
Rak trzustki
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rak trzustki jest dość rzadko występującym, aczkolwiek bardzo trudnym w leczeniu, nowotworem. Problemem terapeutycznym jest zazwyczaj bardzo późne rozpoznanie choroby, spowodowane faktem braku jakichkolwiek objawów we wczesnym stadium rozwoju guza. O powadze problemu świadczyć może fakt, że rak trzustki jest czwarty w kolejności, pod względem zgonów powodowanych przez nowotwory w USA, będąc jednocześnie jednym z rzadziej diagnozowanych.

Rak trzustki – objawy

Objawy raka trzustki zależą od takich czynników jak stopień zaawansowania nowotworu, jego wielkość oraz lokalizacja. Zazwyczaj pierwsze symptomy są odczuwalne dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do typowych objawów raka trzustki zalicza się:

  • ból górnej części brzucha oraz pleców (objaw występujący w 75% przypadków);
  • utratę masy ciała;
  • żółtaczkę.

Ta ostatnia spowodowana jest zablokowaniem przewodu żółciowego przez nowotwór co objawia się odbarwieniem kału oraz ciemnieniem moczu.

Do mniej charakterystycznych objawów raka trzustki można zaliczyć:

  • biegunki;
  • zaparcia;
  • wymioty;
  • brak apetytu;
  • nudności;
  • świąd skóry;
  • depresje.

Epidemiologia raka trzustki

Zapadalność na raka trzustki ma obecnie w populacji tendencję wzrostową. Nowotwór trzustki statystycznie częściej występuje u mężczyzn oraz u przedstawicieli rasy czarnej. Statystycznie też lokalizacja raka jest zależna w tym przypadku od płci – u mężczyzn częściej atakowana jest głowa trzustki, u kobiet zaś ogon i trzon. Bardzo często współwystępuje z cukrzycą. Rak trzustki diagnozowany jest najczęściej u ludzi po 60-tym roku życia. Na okres pomiędzy szósta a ósmą dekadą życia przypada 80% przypadków raka trzustki.

Leczenie raka trzustki

W leczeniu raka trzustki wykorzystuje się metody chirurgiczne. Podejścia terapeutyczne z wykorzystaniem radio i chemioterapii nie znajdują w tym przypadku zastosowania. W zależności od zaawansowania nowotworu stosuje się częściową lub całkowitą resekcję trzustki i dwunastnicy albo zabiegi paliatywne.
Chemoterapia oraz radioterapia (także śródoperacyjna) są obecnie stosowane jako wspomaganie terapii paliatywnej u pacjentów, u których niemożliwe jest chirurgiczne leczenie.

>>>>  Zmiany skórne po ukąszeniu

Rokowania

Rokowanie w przypadku raka trzustki jest bardzo złe. Przeżycie pięcioletnie wynosi poniżej 5%. Ma to związek z tym, że większość przypadków choroby diagnozowana jest w tak zaawansowanym stadium, że niemożliwe jest wykonanie skutecznej resekcji leczniczej i możliwa jest jedynie terapia paliatywna. Wśród pacjentów, u których przeprowadzono skuteczną resekcję leczniczą przeżywalność pięcioletnia wynosi ok 20%.

Zapobieganie rakowi trzustki

Udowodniona jest korelacja pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem trzustki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku diety bogatej w tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany proste. Nie stwierdzono natomiast wpływu spożywanego alkoholu na rozwój raka trzustki. Profilaktyka nowotworowa trzustki polega więc na rzuceniu nałogu tytoniowego oraz stosowaniu właściwej diety.

Poprzedni artykułRak skóry
Następny artykułKlimakterium
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.