Rak trzustki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Rak trzustki jest dość rzadko występującym, aczkolwiek bardzo trudnym w leczeniu, nowotworem. Problemem terapeutycznym jest zazwyczaj bardzo późne rozpoznanie choroby, spowodowane faktem braku jakichkolwiek objawów we wczesnym stadium rozwoju guza. O powadze problemu świadczyć może fakt, że rak trzustki jest czwarty w kolejności, pod względem zgonów powodowanych przez nowotwory w USA, będąc jednocześnie jednym z rzadziej diagnozowanych.

Rak trzustki – objawy

Objawy raka trzustki zależą od takich czynników jak stopień zaawansowania nowotworu, jego wielkość oraz lokalizacja. Zazwyczaj pierwsze symptomy są odczuwalne dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do typowych objawów raka trzustki zalicza się:

  • ból górnej części brzucha oraz pleców (objaw występujący w 75% przypadków);
  • utratę masy ciała;
  • żółtaczkę.

Ta ostatnia spowodowana jest zablokowaniem przewodu żółciowego przez nowotwór co objawia się odbarwieniem kału oraz ciemnieniem moczu.

Do mniej charakterystycznych objawów raka trzustki można zaliczyć:

  • biegunki;
  • zaparcia;
  • wymioty;
  • brak apetytu;
  • nudności;
  • świąd skóry;
  • depresje.

Epidemiologia raka trzustki

Zapadalność na raka trzustki ma obecnie w populacji tendencję wzrostową. Nowotwór trzustki statystycznie częściej występuje u mężczyzn oraz u przedstawicieli rasy czarnej. Statystycznie też lokalizacja raka jest zależna w tym przypadku od płci – u mężczyzn częściej atakowana jest głowa trzustki, u kobiet zaś ogon i trzon. Bardzo często współwystępuje z cukrzycą. Rak trzustki diagnozowany jest najczęściej u ludzi po 60-tym roku życia. Na okres pomiędzy szósta a ósmą dekadą życia przypada 80% przypadków raka trzustki.

Leczenie raka trzustki

W leczeniu raka trzustki wykorzystuje się metody chirurgiczne. Podejścia terapeutyczne z wykorzystaniem radio i chemioterapii nie znajdują w tym przypadku zastosowania. W zależności od zaawansowania nowotworu stosuje się częściową lub całkowitą resekcję trzustki i dwunastnicy albo zabiegi paliatywne.
Chemoterapia oraz radioterapia (także śródoperacyjna) są obecnie stosowane jako wspomaganie terapii paliatywnej u pacjentów, u których niemożliwe jest chirurgiczne leczenie.

Polecamy  Pierwsze niepokojące objawy po ukąszeniu

Rokowania

Rokowanie w przypadku raka trzustki jest bardzo złe. Przeżycie pięcioletnie wynosi poniżej 5%. Ma to związek z tym, że większość przypadków choroby diagnozowana jest w tak zaawansowanym stadium, że niemożliwe jest wykonanie skutecznej resekcji leczniczej i możliwa jest jedynie terapia paliatywna. Wśród pacjentów, u których przeprowadzono skuteczną resekcję leczniczą przeżywalność pięcioletnia wynosi ok 20%.

Zapobieganie rakowi trzustki

Udowodniona jest korelacja pomiędzy paleniem tytoniu a rakiem trzustki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku diety bogatej w tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany proste. Nie stwierdzono natomiast wpływu spożywanego alkoholu na rozwój raka trzustki. Profilaktyka nowotworowa trzustki polega więc na rzuceniu nałogu tytoniowego oraz stosowaniu właściwej diety.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 139 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*