Rak skóry
Rak skóry
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Najczęściej obecnie diagnozowanym typem nowotworu jest rak skóry. Choroba ta może rozwijać się z różnych typów komórek skóry i dlatego istnieje kilka typów tego nowotworu, które zostały przedstawione poniżej. Główną przyczyną rozwoju choroby jest ekspozycja na zbyt silne i długotrwałe promieniowanie UV. Zarówno naturalne promienie słoneczne jak i popularne ostatnio solaria odgrywają w tym procesie ogromną rolę. Wyleczalność nowotworów skóry zależy od typu komórek z którego się wywodzą oraz od stopnia zaawansowania schorzenia. Jak w przypadku wielu innych raków tak i rak skóry wcześnie zdiagnozowany pozwala na podjęcie dużo skuteczniejszego działania terapeutycznego oraz niesie ze sobą mniejszą inwazyjność oraz skutki uboczne.

Rodzaje raka skóry

Wyróżnia się kilka rodzajów raka skóry. Do najbardziej powszechnych zalicza się trzy z nich:

 1. Rak podstawnokomórkowy skóry. Źródło Wikimedia Commons, autor: John Hendrix

  Rak podstawnokomórkowy skóry. Jest to najczęściej spotykany nowotwór złośliwy człowieka. Choroba charakteryzuje się małą złośliwością i dość powolnym rozwojem. Rak podstawnokomórkowy występuje najczęściej w rejonie skóry poddawanej najczęściej ekspozycji na promienie UV tj.: twarz, szyja, kark, plecy i ręce.

 2. Rak kolczystokomórkowy skóry. Choroba rozwija się szybciej niż rak podstawnokomórkowy i charakteryzuje się większą skłonnością do przerzutów. Częstymi przyczynami tej choroby są powtarzające podrażnienia mechaniczne, promieniowanie UV oraz środki chemiczne.
 3. Czerniak złośliwy. Jest to najszybciej rozwijająca się postać raka skóry a ponadto najbardziej podatna na przeżuty i najcięższa w leczeniu.

Objawy oraz diagnostyka poszczególnych typów raka skóry

Rak skóry może być wykryty na bardzo wczesnym etapie rozwoju dzięki czemu jego leczenie jest znacznie ułatwione. We wczesnej diagnostyce nowotworów skóry szczególną rolę odrywa obserwacja wszelkich utrzymujących się zmian na skórze. Jeśli zauważysz u siebie choćby jeden z poniższych objawów należy zwrócić się po poradę lekarską:

 • utrzymująca się zmiana zabarwienia skóry;
 • powiększenie znamienia na skórze;
 • utrzymujące się swędzenie lub krwawienie ze znamienia lub krosty;
 • zmiana zabarwienia skóry wokół znamienia;
 • utrzymujący się ból lub swędzenie skóry.
>>>>  Pierwsze niepokojące objawy po ukąszeniu

Objawy raka podstawnokomórkowego skóry

Typowym symptomem tego rodzaju nowotworu jest gładkie wybrzuszenie powierzchni skóry poddawanej ekspozycji słonecznej. W późniejszych stadiach widoczne są popękane naczynka na szczycie guzka.

Objawy raka kolczystokomórkowego skóry

Zaczerwieniona, zgrubiała i łuszcząca się skóra w okolicach poddawanych ekspozycji na promienie UV może być symptomem rozwoju raka kolczystokomórkowego. Kolejne etapy rozwoju choroby objawiają się często owrzodzeniami oraz krwawieniem.

Objawy czerniaka złośliwego

Choroba objawia się najczęściej zmianami w zabarwieniu skóry. Zazwyczaj przebarwienia pojawiają się jako powiększenie istniejącego znamienia i są barwy ciemno-brunatnej lub czarnej. Istnieją jednak formy czerniaka gdzie przebarwienia mają kolor różowy, czerwony albo cielisty.

Leczenie raka skóry

Procedury terapeutyczne są zależne od takich czynników jak rodzaj raka (jego pochodzenie histologiczne), wiek pacjenta, umiejscowienie zmian oraz tego czy jest to pierwsze wystąpienie nowotworu czy jego nawrót. W przypadku leczenia raka podstawnokomórkowego najczęściej stosuje się chirurgiczne usunięcie zmienionej części skóry co jest bardzo skutecznym zabiegiem. Aby zminimalizować skutki zabiegu chirurgicznego w okolicach twarz, w celach kosmetycznych stosuję się zabieg metodą Mohs,a. Zaletą tej procedury w stosunku to tradycyjnego zabiegu jest usunięcie dużo mniejszych fragmentów tkanek towarzyszących przy zachowaniu takiej samej skuteczności terapeutycznej. W przypadku pacjentów w podeszłym wieku stosowana jest nieco mniej w tym przypadku skuteczna, ale także mniej inwazyjna, radioterapia lub chemoterapia miejscowa. W leczeniu raka skóry wykorzystywana jest także krioterapia.

Czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka raka skóry należą:

 • zbyt częsta i zbyt długa ekspozycja na silne promieniowanie UV (np. silne promienie słoneczne lub solarium);
 • jasna cera (zmniejszone wydzielanie chroniącej przez szkodliwym wpływem promieni UV melaniny);
 • czynniki genetyczne;
 • wcześniej przebyte poparzenia słoneczne;
 • obecność dużej ilości znamion na skórze;
 • palenie papierosów.

Zapobieganie chorobie

Najskuteczniejszym sposobem prewencji raka skóry jest unikanie poparzeń słonecznych oraz dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV. Do najczęstszych zaleceń związanych z zapobieganiem rakowi skóry należą:

 • unikanie opalania w godzinach 10-4;
 • odpowiednie stosowanie kremów i balsamów z filtrami UV;
 • używanie odpowiednich (wyposażonych w filtr UV) okularów przeciwsłonecznych;
 • nie używanie lub bardzo oszczędne używanie solarium i lamp kwarcowych.
>>>>  Kleszcz u psa, kota, zwierzęcia domowego

Poprzedni artykułRak prostaty
Następny artykułRak trzustki
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.