Rak prostaty
Rak prostaty
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W krajach rozwiniętych rak prostaty jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów co ma związek z ciągle wydłużającą się średnią długością życia. Choroba ta jest najczęściej wykrywana u mężczyzn po 60-tce. Niestety nowotwór ten jest we wczesnych stadiach praktycznie bezobjawowy. Dlatego właśnie, podobnie jak rak płuc i rak jelita grubego, jest on najczęściej wykrywany w bardzo zaawansowanym stadium, z licznymi przerzutami. Rozwój raka prostaty jest jednak bardzo wolny i może być dodatkowo hamowany przez pewne substancje (np. kwasy tłuszczowe omega 3). Rokowania są w związku z tym dość dobre.

Przyczyny raka prostaty i czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka należy zaliczyć przede wszystkim wiek pacjenta. Rak prostaty diagnozowany jest zazwyczaj u mężczyzn między 65 a 85 rokiem życia. Ważnym czynnikiem ryzyka jest wystąpienie tego rodzaju nowotworu u członka najbliższej rodziny. Istnieje także korelacja pomiędzy wystąpieniem raka piersi u kobiety z najbliższej rodziny a częstością zapadania na raka prostaty u mężczyzn.  Ponadto, zaobserwowano zwiększoną zapadalność na raka prostaty mężczyzn rasy czarnej, natomiast zmniejszoną u mężczyzn rasy żółtej.
Na rozwój tego typu nowotworu (podobnie jak w przypadku raka jelita grubego) wpływ ma także dieta. Uważa się, że zwiększona ilość cholesterolu, tłuszczy i białka w diecie podnosi ryzyko wystąpienia choroby. Okazuje się także, że nienasycone kwasy tłuszczone omega 6 przyspieszają rozwój komórek nowotworowych u chorych oraz zmniejszają ich szansę na skuteczne wyleczenie.

Rak prostaty – objawy

Najczęściej pierwsze stadia rozwoju tego nowotworu nie powodują żadnych objawów. Rozrastający się guz z czasem zaczyna jednak uciskać na cewkę moczową, co objawia się częstomoczem (chory często czuje potrzebę oddawania moczu, zazwyczaj w bardzo małych ilościach). Problemem staje się także samo oddawanie moczu, często zmniejsza się także jego ciśnienie podczas oddawania.
Powyższe objawy mogą charakteryzować się bardzo różnym nasileniem. Zdarza się także, że objawy raka prostaty są zauważane dopiero gdy pojawiły się przerzuty i związane z nimi dolegliwości.

>>>>  Rak skóry

Diagnostyka raka prostaty

Podstawą diagnostyki raka prostaty są: badanie palpacyjne (dotykowe) oraz analiza krwi na stężenie PSA (antygen gruczołu krokowego). Badanie palpacyjne wykonywane jest per rectum – lekarz wkłada palec w odbyt pacjenta. Ze względu na lokalizację prostaty tylko takie badanie jest możliwe i każdy lekarz (wliczając to lekarzy rodzinnych) jest do tego przeszkolony. Badanie per rectum umożliwia wykrycie stwardnienia oraz obecności guzków w gruczole prostaty.
Kolejnym krokiem diagnostycznym jest zazwyczaj biopsja i analiza patomorfologiczna pobranego materiału tkankowego. Biopsję wykonuje się poprzez wprowadzenie igły przez odbyt i pobranie próbki poprzez wkłucie się w gruczoł prostaty.

Leczenie raka prostaty

Terapia raka prostaty, podobnie jak większości rodzajów raka, zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania nowotworu, zwłaszcza od tego czy wystąpiły przerzuty oraz czy guz nacieka sąsiadujące tkanki i organy. Wiek pacjentów ma także spore znaczenie przy podejmowaniu przez lekarza decyzji o formie leczenia.
Pacjentów bez przerzutów i w ogólnym stanie zdrowia prognozującym dłuższe przeżycie leczy się zazwyczaj stosując totalną prostatektomię, czyli zabieg usunięcia prostaty. Do powszechnych metod leczenia raka prostaty zaliczane są także radioterapia, chemoterapia oraz terapia hormonalna (stosowana zazwyczaj jako terapia paliatywna).
Leczenie nowotworów prostaty jest stosunkowo skuteczne pod warunkiem, że jest podjęte jak najwcześniej po wykryciu choroby, najlepiej w jej wczesnym stadium. Z uwagi jednak na skutki uboczne leczenia (bardzo powszechne zaburzenia erekcji, popędu seksualnego oraz nietrzymanie moczu) wielu pacjentów zwleka z podjęciem terapii. Należy tutaj nadmienić, że nie leczony rak, czy to prostaty, czy inny, z czasem powoduje przerzuty i wtedy wyleczenie często okazuje się niemożliwe.
Do ciekawostek związanych z leczeniem raka prostaty można zaliczyć stosowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (1). Obficie występują w rybach, lnie i rzepaku. Codzienne spożywanie np. 30g siemia lnianego może znacznie zwolnić rozwój choroby

>>>>  Samodzielne usuwanie kleszcza – jak to zrobić?

Źródła:
1 – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1890998/

Poprzedni artykułRak płuc
Następny artykułRak skóry
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.