Rak płuc
Rak płuc
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Rak płuc jest najczęstszą formą raka diagnozowaną na świecie. Jest on jednocześnie jednym z najtrudniejszych do wyleczenie nowotworów. Spowodowane jest to brakiem charakterystycznych objawów tego schorzenia i częstym wyrywaniem go dopiero w bardzo zaawansowanym stadium, gdy leczenie jest już mało skuteczne. Rak płuc zabija rocznie ponad 1,3 miliona ludzi na Ziemi.
Orgomny wpływ na rozwój choroby ma palenie papierosów gdyż tylko niewielki ułamek przypadków tej choroby stanowią ludzie niepalący, a i wówczas najczęściej są to tzw. bierni palacze. Przyjmuje się, że palenie jednej paczki papierosów dziennie przez dekadę zwiększa prawdopodoieństwo wystapienia raka płuc dziesięcioktornie a wypalenie dwóch paczek nawet sześćdziesięcio krotnie. Związek pomiędzy paleniem papierosów a rakiem płuc potwierdzają także dane historyczne. Przed rozpowszechenineim się zwyczaju palenia tytoniu rak płuc był wyjatkowo rzadkim schorzeniem stanowiącym jedynie 1% wszystkich nowotworów złośliwych. Dziś jest najczęściej spotykanym. Zagrożenie rakiem płuc rośnie wraz z liczbą wypalanych papierosów oraz czasem trwania nałogu. Zmnejsza się jednak częściowo po zaprzestaniu palenia.
Rak płuc wystepuje w wielu domianach. Klinicznie dzieli się go na dwie zasadnicze gupy:

  • raka płuc drobnokomórkowego,
  • raka płuc niedrobnokoórkowego.

Cechami charakterystycznymi dla pierwszej grupy są szybki rozwój oraz rozsiew już we wczesnych fazach zaawansowania. Ta odmiana raka płuc jest leczona przy użyciu cytostatyków oraz promieniowania jonizującego..
Charakterystyczne cechy raka płuc niedrobnokomórkowego to niewrażliwość na chemioterapię oraz dość dobra podatność na leczenie chirurgiczne.

Do głównych przyczyn raka płuc można zaliczyć:
palenie tytoniu – dym tytoniowy zawiera ponad trzy tysiące związków chemicznych o charakterze rakotwórczym, powodują one m.in. mutacje prowadzące do rozwoju raka.
wdychanie pyłu azbestowego – cząstki azbestu trwale mechanicznie podrażniają komórki płuc co może doprowadzić do zmian nowotworowych;
wdychanie pyły krzemionkowego – podobnie jak w przypadku azbestu;
radon – gaz, który przy dłuższej ekspozycji jest rakotwórczy, występuje m.in. w kopalniach;
chrom – po przedostaniu się do komórek płuc łączy się i uszkadza DNA doprowadzjąc do mutacji;
arsen – pewne związki tego pierwiastka mogą powodować nowotwory płuc, skóry, wątroby, pęcherza moczowego oraz nerek;
wirusy – pewne wirusy mają zdolność ingerencji w DNA komórek płuc i w ten sposób mogą wpływać na rozwój nowotworów płuc;
uwarunkowania genetyczne;
radioterapia – osoby poddane terapii promieniowaniem jonizującym w obrębie klatki piersiowej częściej zapadają na raka płuc.

>>>>  Definicja kurzajki wg Wikipedii (brodawka)

Objawy raka płuc
Objawy raka płuc zależą od rodzaju raka oraz stopnia jego zaawansowania. Niestety w wielu przypadkach rak płuc nie manifestuje swojej obecności aż do stadium bardzo zaawansowanego. Ponadto nie istnieją żadne specyficzne objawy tej choroby mogące jednoznacznie świadczyć o jej wystąpieniu.
Do objawów raka płuc można zaliczyć:
kaszel – długotrwały kaszel jest najczęściej występującym objawem raka płuc lecz jest także symptomem wielu innych chorób;
częste zapalenia płuc – zwłaszcza u palaczy, wymagają szczególnej uwagi;
krwioplucie;
problemy z sercem;
problemy z oddychaniem;
zmiana tonu głosu;
ból w klatce piersiowej;
problemy z narzadami do których następują przerzuty – są to najczęściej kości, wątroba, mózg i nadnercza.

Diagnostyka raka płuc
Wykrywanie zmian nowotworowych, określanie ich cech oraz ich monitorowanie dokonywane jest przy użyciu prześwietleń rentgenowskich, tomografii komputerowej oraz bronchoskopii. Podczas bronhoskopii pobierane są nieraz próbki do badania laboratoryjnego.

Rak płuc leczenie
W leczeniu raka płuc stosuje się zabiegi chirurgiczne, radio- oraz chemoterapię. Wybór metdy leczenia zależy od kilku czynników a najważniejszymi z nich są rodzaj raka oraz jego stopień zaawansowania. Leczniem wyboru raka niedrobnokomórkowego w początkowych stadiach jego rozwoju jest operacyjne wycianie guza wraz z zaatakowanym płatem płuca. Raka drobnokomórkowego nie leczy się operacyjnie gdyż już we wczesnym etapie rozwoju prowadzi do przerzutów. W tym przypadku stosuje się chemio- i radioterapię.
Zaawansowane stadia zarówno raka płuc drobnokomórkowego jak i niedrobnokomórkowego są nieoperacyjne i przy barku przeciwwskazań stosuje się chemioterapie paliatywną.

Poprzedni artykułRak krtani
Następny artykułRak prostaty
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.