Rak krtani
Rak krtani
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Rak krtani jest najpowszechniej występującym rakiem górnej części ciała. Choroba ta wystepuje dziesięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Rak krtani na ogół rozwija się z komórek nabłonka płaskiego, rzadziej w komórek gruczołowych. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należy palenie papierosów oraz przewlekłe stany zapalne gardła. Jak w przypadku większości raków wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie schorzenia.

Rak krtani objawy
Objawy raka krtani zależą od lokalizacji nowotworu w obrębie narządu. Niepokojącym objawem skłaniającym do wizyty u lekarza powinna jednakże zawsze być chrypa trwająca dłużej niż 2 tygodnie.
Rak górnej części krtani czyli nagłośni obawia się powstaniem guza w okolicach krtani, bólem oraz chrypką. Wystepuja też problemy z przełykaniem, duszność oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Rak krtani umiejscowiony na strunach głosowych zawsze powoduje zmiany tonu głosu, chrypkę i często ból gardła. W bardziej zaawansowanym stadium rak występujący w tym miejscu powoduje duszność i problemy z oddychaniem.
Rak dolnej części krtani czyli podgłośni może zostać rozpoznany przez guz powstały na szyji, duszność oraz przewlekłe i nasilające się kaszel i chrypkę.
Do obajawów zaawansowanego raka krtani można także zaliczyć krwioplucie oraz utratę masy ciała i ogólne złe samopoczucie. Pojawia się także bolesność przy dotyku.

Diagnostyka raka krtani
Rak krtani jest diagnozowany na podstawie oględzin gardła przez laryngologa, badania palpacyjnego (dotykowego) oraz ednoskopii nosowej (wprowadzenia przez nos mikrokamery). Następnym krokiem jest zazwyczaj biopsja czyli popranie wycinka krtani do badań mikroskopowych. Biopsja jest przeprowadzana pod narkozą a jeżeli zmiany są niewielkie cały nowotwór jest wycinany podczas tego zabiegu. Diagnostyka raka krtani polega też na prześwitleniu rentgenowskim oraz badaniu USG.

>>>>  Rodzaje kurzajek i ich leczenie

Leczenie raka krtani
Leczenie raka krtani zależy od jego lokalizacji, typu nowotworu, jego stopnia zaawansowania oraz cech indywidualnych pacjenta. Stosowane są tutaj takie metody jak chirurgiczne wycianie zmian nowotworowych, radioterapia oraz chemioterapia, często w różnych kombinacjach.
Bardzo wczesne stadia choroby mogą być leczone wyłacznie przy użyciu radioterapii. Metoda ta jest także stosowana jako metoda pomocnicza do leczenia badziej zaawansowanych stadiów raka krtani. Przypadki mniej zaawansowane są na ogól leczone operacyjnie, często z użyciem lasera. Czasami wymagane jest wycięcie części krtani.
Zaawansowany rak krtani jest leczony poprzez całkowite wycięcie krtani czyli zabieg laryngektomii całkowitej, często wraz z szyjnymi węzłami chłonnymi. Nieoperacyjne formy raka krtani poddawane są radioterapii w połaczeniu z chemioterapią.
Stosując odpowiednią metode leczenia można skutecznie wyleczyc raka krtani. Przyjmuję się, że prawie 70% pacjentów (wliczjąc przypadki bardzo ciężkie) poddanych leczniu przeżywa 5 lat. Terapia jest tym skuteczniejsza im rak krtani jest mniej zaawansowany.

Poprzedni artykułRak jelita grubego
Następny artykułRak płuc
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.