Rak krtani

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Rak krtani jest najpowszechniej występującym rakiem górnej części ciała. Choroba ta wystepuje dziesięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Rak krtani na ogół rozwija się z komórek nabłonka płaskiego, rzadziej w komórek gruczołowych. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należy palenie papierosów oraz przewlekłe stany zapalne gardła. Jak w przypadku większości raków wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie schorzenia.

Rak krtani objawy
Objawy raka krtani zależą od lokalizacji nowotworu w obrębie narządu. Niepokojącym objawem skłaniającym do wizyty u lekarza powinna jednakże zawsze być chrypa trwająca dłużej niż 2 tygodnie.
Rak górnej części krtani czyli nagłośni obawia się powstaniem guza w okolicach krtani, bólem oraz chrypką. Wystepuja też problemy z przełykaniem, duszność oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Rak krtani umiejscowiony na strunach głosowych zawsze powoduje zmiany tonu głosu, chrypkę i często ból gardła. W bardziej zaawansowanym stadium rak występujący w tym miejscu powoduje duszność i problemy z oddychaniem.
Rak dolnej części krtani czyli podgłośni może zostać rozpoznany przez guz powstały na szyji, duszność oraz przewlekłe i nasilające się kaszel i chrypkę.
Do obajawów zaawansowanego raka krtani można także zaliczyć krwioplucie oraz utratę masy ciała i ogólne złe samopoczucie. Pojawia się także bolesność przy dotyku.

Diagnostyka raka krtani
Rak krtani jest diagnozowany na podstawie oględzin gardła przez laryngologa, badania palpacyjnego (dotykowego) oraz ednoskopii nosowej (wprowadzenia przez nos mikrokamery). Następnym krokiem jest zazwyczaj biopsja czyli popranie wycinka krtani do badań mikroskopowych. Biopsja jest przeprowadzana pod narkozą a jeżeli zmiany są niewielkie cały nowotwór jest wycinany podczas tego zabiegu. Diagnostyka raka krtani polega też na prześwitleniu rentgenowskim oraz badaniu USG.

Leczenie raka krtani
Leczenie raka krtani zależy od jego lokalizacji, typu nowotworu, jego stopnia zaawansowania oraz cech indywidualnych pacjenta. Stosowane są tutaj takie metody jak chirurgiczne wycianie zmian nowotworowych, radioterapia oraz chemioterapia, często w różnych kombinacjach.
Bardzo wczesne stadia choroby mogą być leczone wyłacznie przy użyciu radioterapii. Metoda ta jest także stosowana jako metoda pomocnicza do leczenia badziej zaawansowanych stadiów raka krtani. Przypadki mniej zaawansowane są na ogól leczone operacyjnie, często z użyciem lasera. Czasami wymagane jest wycięcie części krtani.
Zaawansowany rak krtani jest leczony poprzez całkowite wycięcie krtani czyli zabieg laryngektomii całkowitej, często wraz z szyjnymi węzłami chłonnymi. Nieoperacyjne formy raka krtani poddawane są radioterapii w połaczeniu z chemioterapią.
Stosując odpowiednią metode leczenia można skutecznie wyleczyc raka krtani. Przyjmuję się, że prawie 70% pacjentów (wliczjąc przypadki bardzo ciężkie) poddanych leczniu przeżywa 5 lat. Terapia jest tym skuteczniejsza im rak krtani jest mniej zaawansowany.

Polecamy  Zmiany skórne po ukąszeniu
Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 139 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*