Rak jajnika
Rak jajnika
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rak jajnika jest chorobą dotykającą głównie kobiety w wieku od pięćdziesiątego do osiemdziesiątego roku życia. Ryzyko wzrasta znacznie po menopauzie. Nowotwór jajnika rozwija się początkowo bez żadnych objawów. Powoduje to, że większość pacjentek diagnozowanych jest z zaawansowanym rakiem jajnika. Komórki nowotworowe w przypadku tego typu raka najczęściej rozwijają się z tkanek nabłonkowych otaczających jajnik, rzadziej z komórek odpowiedzialnych za wytwarzania gamet czy komórek tkanki łącznej jajnika.

Objawy i diagnostyka raka jajnika

Rak jajnika w początkowych stadiach zaawansowania najczęściej rozwija się bezobjawowo. Symptomy choroby są także często niespecyficzne (nie pozwalają jednoznacznie potwierdzić schorzenie). Większość kobiet, u których wykryto raka jajnika miało jeden lub więcej z następujących objawów:

  • bóle brzucha i uczucie dyskomfortu wewnątrz jamy brzusznej;
  • wzdęcia;
  • zwiększenie obwodu talii;
  • bóle pleców;
  • częstomocz;
  • zaburzenia łaknienia;
  • zatwardzenia;
  • przemęczenia;

Do bardziej specyficznych objawów raka jajnika można zaliczyć: ból okolic miednicy, anormalne krwawienia z pochwy i niekontrolowany przyrost masy ciała.

Diagnostyka raka jajnika polega na ogólnym badaniu lekarskim, teście krwi na obecność CA-125 i przezpochwowe badanie USG. Jeżeli na podstawie pozytywnego wyniku powyższych badań podejrzewa się wystąpienie choroby, przeprowadzany jest dodatkowo zabieg chirurgiczny celem pobrania materiału do badań histopatologicznych.

Przyczyny raka jajnika

Czynnikiem mającym największy wpływ na ryzyko zachorowania są mutacje w genach BRCA1 i BRCA2. Mutacje te są dziedziczne a kobiety, których osoba z najbliższej rodziny chorowała na raka jajnika znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Ponadto szwedzkie badania donoszą, że kobiety pijące więcej niż 2 szklanki mleka dziennie częściej zapadały na tę chorobę (1).
Do czynników zmniejszających ryzyko zachorowania zalicza się natomiast stosowanie antykoncepcji hormonalnej (pigułek antykoncepcyjnych) oraz zwiększona ekspozycja na promienie słoneczne (wpływ witaminy D).

>>>>  Definicja kurzajki wg Wikipedii (brodawka)

Rak jajnika – leczenie

Terapia jest uzależniona od stopnia zaawansowania nowotworu. Rak jajnika zlokalizowany wewnątrz organu i bez przerzutów najczęściej leczony jest operacyjnie. Często jako terapia wspomagająca leczenie operacyjne stosowana jest chemioterapia. Zależy to jednak od natury nowotworu, gdyż niektóre typy raka jajnika są całkowicie nie podatne na chemioterapię. Radioterapia w przypadku raka jajnika jest stosowana sporadycznie.

Źródła:
1 – http://www.althealth.co.uk/news/latest-news/ovarian-cancer-is-tied-to-milk/

Poprzedni artykułJak wygląda grzybica
Następny artykułRak jelita grubego
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.