Naukowcy testują nową metodę męskiej antykoncepcji
Naukowcy testują nową metodę męskiej antykoncepcji
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nowy rodzaj antykoncepcji, polegający na wszczepianiu kapsułki uwalniającej hormony, które przez rok mają zakłócać proces produkcji spermy, testują badacze z Holandii – donosi najnowszy “New Scientist”.

Holenderska firma farmaceutyczna Organon rozpoczyna serię pierwszych testów klinicznych nowej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Testy są przeprowadzane w krajach europejskich i w USA. Zgłosiło się do nich na ochotnika 120 mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat. Rezultaty testów będą znane najwcześniej pod koniec 2002 roku, a w sprzedaży komercyjnej sam produkt ma znaleźć się najwcześniej około roku 2005.

Implant ma wielkość zapałki i będzie wszczepiany chirurgicznie do ramienia mężczyzny. Tam będzie się z niego uwalniał do krwiobiegu progestagen, hormon który hamuje proces produkcji spermy. Będzie to dokładnie etonogestrel, który był już stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych dla kobiet i w męskiej wersji “pigułki”, która ma być testowana w przyszłości.

Naukowcy zastosowali tu metodę powolnego uwalniania hormonów, jaką wykorzystano w kobiecej wersji implantu antykoncepcyjnego. Opiera się ona na dyfuzyjnym przepływie cząsteczek hormonów przez różne membrany, dobrane tak by odpowiednio kontrolować stężenie uwalnianego hormonu.

Testowany obecnie implant ma wystarczyć na rok, ale badacze mają zamiar opracować wersję skutecznie hamującą produkcję spermy przez trzy lata.

Metoda ma być skutecznym i wygodnym sposobem kontroli urodzin, jednak ma też swoje ujemne strony.

Chociaż progestageny są skuteczne w hamowaniu procesu produkcji spermy, jednak ich ujemną stroną jest to, że hamują też produkcję testosteronu (tj. męskiego hormonu płciowego). Jeżeli poziom testosteronu spadnie poniżej normy, może to wywołać spadek popędu płciowego u mężczyzny i zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy (tj. utratę masy kostnej).

Tak więc użytkownicy nowej metody antykoncepcji będą zmuszeni przyjmować testosteron z zewnątrz. Jak dotąd próby dostarczania tego hormonu w postaci pigułki czy implantu nie powiodły się, dlatego mężczyźni będą zmuszeni przyjmować go w postaci domięśniowych zastrzyków, przynajmniej raz na 4-6 tygodni.

>>>>  Ćwiczenia pozwalające schudnąć z ud

Antykoncepcyjne implanty hormonalne u kobiet nie zyskały większej popularności. Jak twierdzi Marianne Parry z jednej z klinik planowania rodziny w Londynie, przyczyną mógł być fakt, iż powolne uwalnianie hormonów może powodować nieregularne cykle miesiączkowe. Takie implanty mogą też być przyczyną bólów głowy i trądziku. Poza tym wszczepianie ich lub usuwanie wymaga zastosowania metod chirurgicznych.

Trudno przewidzieć, czy implanty wszczepiane mężczyznom spotkają się z dobrym przyjęciem. “Uwzględniając potrzebę przyjmowania regularnych zastrzyków z testosteronem metoda ta nie jest idealna, ale pracujemy nad lepszymi rozwiązaniami” – mówi dyrektor firmy Organon do spraw medycznych, Henk Out. Out twierdzi, że wersje męskiej “pigułki” antykoncepcyjnej, która zawierała te same hormony co implant, miała podobne działanie – jej skutki były odwracalne i nie obserwowano efektów ubocznych.

Według badaczy akceptacja społeczna nowej metody antykoncepcyjnej będzie następną przeszkodą do pokonania. “Nie można przewidzieć, jak chętnie mężczyźni będą się decydować na nową metodę, ale jej opracowanie stwarza szansę na to, że odpowiedzialność można będzie wreszcie dzielić pomiędzy obu płciami” – podkreśla Parry.

Poprzedni artykułGronkowce wymieniają geny, aby przetrwać w nowych warunkach
Następny artykułGarbage Garage – zostań królem złomiarskiego imperium
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.