Kleszcz u psa, kota, zwierzęcia domowego
Kleszcz u psa, kota, zwierzęcia domowego
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Kleszczami, które żywią się krwią naszych pupili są kleszcze łąkowe i kleszcze psie. Obydwa gatunki mogą zarazić futrzaka groźnymi chorobami, przy czym kleszcz psi nie jest nosicielem bakterii boreliozy. Bytowanie kleszcza na ciele zwierzęcia nie wiąże się na szczęście z żadnym niebezpieczeństwem dla człowieka, bowiem do zakażenia dochodzi tylko podczas bezpośredniego wydalenia bakterii do krwi żywiciela.

Nienajedzony kleszcz jest mały i łatwo mu ukryć się w sierści zwierzaka, zwłaszcza, gdy jest ona długa lub ciemna. Poszukując zatem pasożyta na ciele pupila trzeba wykazać się wielką dokładnością. Najedzony pajęczak jest łatwiejszy do zauważenia, jednak na tym etapie bytowania na zwierzęciu stanowi większe zagrożenie zarażenia go jakąś chorobą. Często też drapiące się zwierzę urywa pazurami odwłok pasożyta, pozostawiając w ciele jego głowę. Urwana część kleszcza albo samoistnie wydostaje się na zewnątrz ciała, albo traktowana jest przez organizm jako ciało obce i może być powodem groźnych powikłań.

Na miejsce żeru kleszcz najczęściej wybiera cienką skórę okolic głowy, karku, pachwin i pyska. Może jednak wbić się gdzieindziej, dlatego ważne, aby sprawdzić całe ciało futrzaka. W miejscu wkłucia powstaje mała ranka i zaczerwienienie. Pasożytowanie jednego osobnika nie wpływa na samopoczucie zwierzęcia, ale po powrocie ze spaceru pies lub kot przynosi przeważnie kilka, a nawet kilkanaście osobników na raz. Ich zmasowany atak może znacznie osłabić zwierzę, tym bardziej, im dłużej trwa. Żeby tego uniknąć, często i systematycznie sprawdzajmy skórę pupila, nawet wtedy, kiedy chronimy go przed kleszczami obrożą lub preparatem w płynie. Gdy tylko zauważymy intruza, reagujmy. Kleszcza u psa i kota usuwa się tak samo jak u człowieka. Ze względu na sierść trudniejsze jest sprawdzenie, czy pasożyt został wyrwany w całości.

>>>>  Rodzaje kurzajek i ich leczenie

Tak, jak dla człowieka bardzo groźną chorobą jest borelioza, tak dla psa lub kota dużym zagrożeniem jest babeszjoza. Trzeba jednak przyznać, że wśród kotów zachorowania są o wiele rzadsze. Chorobę wywołuje pierwotniak Babesia, którym zarażenie powoduje rozpad czerwonych krwinek i anemię, a w konsekwencji uszkodzenie narządów wewnętrznych. Osowiałość, brak apetytu, gorączka, wymioty, biegunka, krwiomocz, powiększone węzły chłonne, niewydolność oddechowo-krążeniowa i zażółcenie błon śluzowych w pysku zwierzęcia to najczęstsze symptomy babeszjozy i znak, żeby bezzwłocznie udać się do weterynarza. Szybko podjęta terapia umożliwia zupełne wyleczenie, jej brak lub późne zastosowanie do śmierci zwierzęcia.

Poprzedni artykułWięzadła stawu kolanowego
Następny artykułGatunki kleszczy: pastwiskowy, łąkowy, pospolity
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.