Kleszcz u małego dziecka, niemowlaka, noworodka
Kleszcz u małego dziecka, niemowlaka, noworodka
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zazwyczaj pierwszą reakcją na dostrzeżenie kleszcza w skórze dziecka jest panika, która może udzielić się maluchowi. Całkiem niepotrzebnie. Kleszcza nie interesuje to, że zaatakował kilkulatka, jego celem jest jedynie posilenie się do syta. Jego działanie nie będzie mniej lub bardziej szkodliwe niż w przypadku ataku na żywiciela dorosłego. Fakt pasożytowania kleszcza na maluchu zawsze warto skonsultować z lekarzem, nawet wtedy, gdy po jego usunięciu nie ma niepokojących objawów.

Na teren, o którym wiemy, ze jest zamieszkiwany przez kleszcze, lepiej nie wchodzić ani samemu, ani tym bardziej z dzieckiem. Noworodków i niemowlaków w ogóle nie powinno się brać do lasu czy na łąkę, a starsze dzieci tylko wtedy, gdy są odpowiednio ubrane i maksymalnie zabezpieczone przed atakiem pasożyta. Nawet niewinne wyjście w krzaki żeby „zrobić siusiu” może dla pajęczaka okazją do napełnienia sobie żołądka, a raczej odwłoka.

Z uwagi na niski wzrost swoich ofiar, kleszcze nie muszą wspinać się aby dotrzeć do miejsc, w które najczęściej się wkuwają. Z resztą wcale ich nie szukają. Przeważnie lądują na głowie malucha i tam zostają. Bardzo lubią miejsca za uszami, gdzie skóra jest cienka i łatwo ją naruszyć aparatem gębowym.

Kleszcz u dziecka jest o tyle niebezpieczny, ze nieświadomy zagrożenia maluch może go próbować wyciągnąć lub podrapać miejsce wkłucia. Obydwa zachowania mogą prowadzić do uszkodzenia pasożyta, przez co trudniej go będzie usunąć w całości. Drapanie może sprowokować pajęczaka do wydalania toksycznych substancji do krwi dziecka, co zwiększa ryzyko zarażenia go chorobą, na przykład boreliozą. Jej leczenie wiąże się z koniecznością przyjmowania antybiotyków, które nie służą zdrowiu zwłaszcza tak młodego organizmu.

Jeżeli nie możemy usunąć kleszcza zaraz po jego znalezieniu, postarajmy się, żeby do czasu, kiedy będzie to możliwe, miał on spokój. Dobrym pomysłem jest naklejenia plastra. Robimy to w taki sposób, żeby odwłok pasożyta nie dotykał opatrunku, bo wtedy efekt byłby taki sam, jak przy dotykaniu kleszcza palcami. Pasożyta usuwamy najszybciej, jak to tylko możliwe. Postępujemy identycznie jak w przypadku wyciągania kleszcza z ciała dorosłego człowieka, psa lub kota. Oczywiście pamiętamy o zachowaniu higieny.

>>>>  Skuteczność apiterapii

Dziecko w domu to jeszcze jeden powód, aby czworonogom zakupić obrożę przeciw kleszczom lub inny chemiczny środek odstraszający te pasożyty. Choć kleszcz psi nie żeruje na ludziach, to jego kuzyn, kleszcz łąkowy, już tak. Przyniesiony przez psa lub kota może podczas zabawy dziecka z pupilem przedostać się na skórę malca i wbić się w jego ciało.

Poprzedni artykułSamodzielne usuwanie kleszcza – jak to zrobić?
Następny artykułJak przebiega leczenie boreliozy?
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.