Kapusta w medycynie ludowej
Kapusta w medycynie ludowej
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kapusta w medycynie ludowej

Mówi się że kapusta jest skarbem medycyny ludowej. Przepisy z tym warzywem przekazywane są z pokolenia na pokolenie, ale jeśli kogoś interesują jej lecznicze właściwości powinien zwracać zwłaszcza uwagę na to ile i jakie dolegliwości może złagodzić.

Obecnie wiadomo już na pewno, bo potwierdziły to odpowiednie badania, że kapusta zawiera takie składniki mineralne jak potas, żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan i sód. Poza tym są też w niej witaminy A, B, C i E. Od razu można więc się domyślić, że kapusta pomaga w przypadku różnego rodzaju niedoborów i dolegliwości. Jednym z najlepszych naturalnych sposobów na przeziębienie jest jedzenie kiszonej kapusty oraz picie soku z niej. Poza tym sok ten oczyszcza organizm, co wpływa na zwiększenie odporności, bywa też przydatne w procesie odchudzania. Natomiast również sok ze świeżej kapusty ma zdumiewające właściwości. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i innych dolegliwości układu pokarmowego, jest pomocny w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, problemów z wątrobą i śledzioną. Może nawet działać przeciwnowotworowo. Kapusta pod każdą postacią wzmacnia cały organizm i przeciwdziała anemii, więc warto mieć to na uwadze w przypadku dużego zmęczenia oraz osłabienia.

Kapustę można stosować także zewnętrznie. Jest to naturalna metoda przeciwbólowa w przypadku migreny, nerwobólu, problemów reumatycznych, z mięśniami, stawami czy rwą kulszową. Okłady z kapusty stosowane są także na rany, ropnie, owrzodzenia, pryszcze czy odmrożenia. Wykonują je także karmiące kobiety w przypadku nawału pokarmu i bolesności piersi. Do okładów potrzebne są świeże liście kapusty, które trzeba umyć, wysuszyć i lekko rozgnieść, tak aby sok wydostawał się na zewnątrz. Tak przygotowane liście przykłada się w chore miejsca i owija na przykład bandażem elastycznym. Natomiast kapusta jest nie tylko naturalnym lekiem, ale też naturalnym kosmetykiem. Wpływa na ładny wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Można stosować maseczki, wyciągi i szampony z kapusty. Skoro warzywo to stosowane jest w celach leczniczych od starożytności aż do dziś, z pewnością jego działanie musi przynosić zadowalające efekty.

>>>>  Rodzaje kurzajek i ich leczenie

Poprzedni artykułKuracje na przeziębienie i ból zatok
Następny artykułBudowa skóry
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.