4.1 C
Warszawa
poniedziałek, 27 stycznia, 2020
Strona główna Aktualności Jak powstaje torbiel Bakera ?

Jak powstaje torbiel Bakera ?

13
0
Jak powstaje torbiel Bakera ?
Jak powstaje torbiel Bakera ?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Staw kolanowy, tak jak i inne stawy składa się z dwóch powierzchni stawowych, łączących się ze sobą w sposób ruchomy. Powierzchnie te wysłane są chrząstką stawową, która zmniejsza tarcie między nimi. Cały staw otoczony jest torebką maziową, zawierającą płyn stawowy. Służy on jako substancja smarująca chrząstki stawowe.

Jeśli płynu stawowego jest zbyt dużo, może on przeciekać przez uszkodzoną torebkę stawową lub naciskać na nią formując torbiel. Przyczynami tego stanu mogą być: uraz stawu (przetoka stawowa), jego stan zapalny lub choroby przewlekłe takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub dna moczanowa. Do powstania torbieli podkolanowej częściej dochodzi u sportowców oraz u osób z nadwagą. Związane jest to z nadmiernym obciążeniem stawu kolanowego. Stany te mogą doprowadzać do zwiększonej produkcji płynu stawowego lub uszkodzenia torebki stawowej, co sprzyja rozwojowi torbieli Bakera.

Definicja

Torbiel – patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, która składa się z jednej, lub większej ilości komór wypełnionych płynem, lub treścią galaretowatą.

Torbiele mogą mieć charakter łagodny jak i złośliwy.

Pamiętaj:
Dla rokowania i leczenia bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie.

Leczenie przeważnie farmakologiczne (hormony), lub operacyjne (laparoskopia, lub standardowa operacja.

Informacje dodatkowe

Wirusowe zapalenie stawów (łac. arthritis viralis, ang. viral arthritis) – choroba wywołana przez wirusy, najczęściej przebiegająca pod postacią zapalenia wielostawowego, zwykle z symetrycznym zajęciem stawów.

Jest chorobą dosyć częstą, pojawia się w 1 do 3 dni od zakażenia wirusowego, przebiega ostro z zaczerwienieniem i obrzękiem, i może imitować objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Wirusowe zapalenie stawów najczęściej występuje w przebiegu zakażenia wirusem różyczki, HBV, HCV, świnki, HIV, Epstein-Barr i parwowirusem B-19.

W przebiegu różyczki objawy zapalenia stawów występują u 9% kobiet i 30% mężczyzn[2]. Pojawiają się od 6 dni przed do 6 dni po wystąpieniu wysypki. Objawy zwykle ustępują w przeciągu 3–11 dni, choć mogą się utrzymywać do roku[2]. Zapalenie w tym wypadku najczęściej dotyczy drobnych stawów rąk, stawów kolanowych, skokowych i łokciowych.

>>>>  Pyłki roślinne - latające zagrożenie

W przebiegu wirusowych zapaleń wątroby objawy występują przez 1–3 tygodnie i ustępują wraz z pojawieniem się żółtaczki.

Badania

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego i wykazaniu drobnoustroju metodami serologicznymi we krwi lub płynie stawowym. Płyn stawowy w badaniu ogólnym ma charakter zapalny z przewagą komórek jednojądrowych (ang. Synovial Fluid Mononuclear Cell – SFMC) – limfocytów i monocytów.

Rodzaje stawów

Kryterium podziału:
Liczba kości łączących w stawie:
staw prosty – w budowie biorą udział tylko dwie kości.
złożony – w budowie bierze udział więcej niż dwie kości, np. staw łokciowy

Rodzaje stawów: 1 – kulisty, 2 – eliptyczny, 3 – siodełkowaty, 4 – zawiasowy, 5 – obrotowy.

Staw zawiasowy – łokieć
liczba osi
stawy jednoosiowe
staw zawiasowy – staw łokciowy
staw obrotowy – staw promieniowo-łokciowy
staw śrubowy – staw zęba kręgu obrotowego
stawy dwuosiowe
staw eliptyczny – staw promieniowo-nadgarstkowy
staw siodełkowaty – staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka
Stawy wieloosiowe
staw kulisty wolny – staw ramienny
staw kulisty panewkowy – staw biodrowy
stawy nieregularne
staw płaski – staw krzyżowo-biodrowy
staw mostkowo-obojczykowy chociaż ma on raczej charakter stawu kulistego

Popularity: 100%

Poprzedni artykułW jaki sposób leczy się torbiel Bakera?
Następny artykułTorbiele nerek – informacje podstawowe
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.