Główne objawy astmy – dowiedz się, czy chorujesz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nazywa się ją astmą i dychawicą. Jest uciążliwa dla chorującego na nią, ponieważ niesie ze sobą suchy kaszel, duszności i świszczący oddech. Ta przewlekła i wieloletnia choroba może zostać okiełznana poprzez dobrze dobraną terapię, by ograniczyć jej objawy.

Objawy astmy przy zaostrzeniu choroby

Gdy choroba się zaostrza, nie sposób pomylić objawów. Tkanka mięśniowa oskrzeli kurczy się, występuje obrzęk ich błony śluzowej –  wszystko to prowadzi do duszności i świszczącego oddechu. Przepływ powietrza jest utrudniony, a to zmusza do mocniejszego oddychania, w związku z czym powietrze w oskrzelach przepływa szybciej i powoduje świst. Jest on słyszalny zarówno podczas wdechu, jak i wydechu, choć przy tym ostatnim znacznie głośniej. W momencie zaostrzenia objawów astmy – osoba chora ma problemy z mówieniem, gdyż nie oddycha odpowiednio. Przy tej chorobie występuje też wspomniana już duszność. Nieraz odbierana jest jako ucisk w klatce piersiowej i pojawia się nagle z różnym nasileniem. Najczęściej ma miejsce w nocy i nad ranem (ok. godziny 4-5). Duszności może towarzyszyć także męczący, suchy kaszel. Najlepiej podnieść taką osobę do pozycji siedzącej, gdyż to znacząco ułatwi jej oddychanie. Co może wywoływać ataki astmy? Spowodować atak tej choroby mogą: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, kurz, zwierzęce futro, substancje chemiczne w aerozolach, leki, silne emocje, infekcje wirusowe, a także zmiany temperatury. Przy zaostrzeniu astmy objawy mogą być łagodne lub ciężkie, ale trzeba pamiętać, że niepoddane leczeniu mogą prowadzić do śmierci.

Badania diagnostyczne

Badania, które mają na celu zdiagnozować astmę zazwyczaj przeprowadzane są za pomocą spirometru – rurki do dmuchania, połączonej dzięki czujnikowi z komputerem. Spirometr określa pojemność oddechową oraz przepływ powietrza. Dzięki tego typu badaniom lekarze są w stanie stwierdzić czy występuje zwężenie oskrzeli i czy istnieje możliwość, że rozszerzą się dzięki podaniu odpowiedniego leku. Badania z użyciem spirometru nie wymagają podawania żadnych substancji. Jeśli podczas badania pacjent ma problemy z wydechem, lekarz uznaje, iż jego drogi oddechowe są zwężone, co może świadczyć o chorobie. Spirometr służy też do próby rozkurczowej, która polega tym, że pacjent po badaniu podstawowym przyjmuje dwa wdechy leku rozkurczowego i po upływie kwadransa próba wydechowa jest powtarzana. Jeśli oskrzela w tym czasie się rozszerzyły, jest to sygnał, że możemy mieć do czynienia z astmą. Innym badaniem jest próba prowokacyjna, która polega na przyjęciu przez pacjenta leków wywołujących skurcz oskrzeli. Jeśli oskrzela kurczą się po przyjęciu zmniejszonej dawki substancji, pozwala to rozpoznać nadreaktywność oskrzeli. Jeśli podczas tego badania oskrzela nie skurczyły się, można wykluczyć astmę. Badania spirometryczne nie są bolesne ani nieprzyjemne. Pacjent dostaje specjalną zatyczkę na nos, by móc oddychać jedynie przez usta. Wówczas wykonuje różne ćwiczenia oddechowe, koniecznie pod nadzorem lekarza. Innym badaniem jest badanie PEF, a więc badanie szczytowego przepływu oddechowego. Wtedy pacjent otrzymuje urządzenie z ustnikiem, przez które musi dmuchać kilka razy dziennie. Jeśli badanie wykaże duże różnice przepływu powietrza, jest to znak, że może być to symptom astmy. Dodatkowo można wykonać badanie wykrywające całkowitą ilość przeciwciał IgE we krwi oraz przeprowadzić testy skórne, by wykryć konkretny alergen wywołujący objawy. Rozpoznanie astmy zazwyczaj stawia się u dzieci w wieku 3-5 lat, ponieważ dopiero wtedy wyniki badań są bardziej miarodajne. Ponadto warto nadmienić, że astma u osób dorosłych zwykle ma cięższy przebieg aniżeli u dzieci.

Polecamy  Problemy z erekcją? Erekcję i popęd seksualny! Zytax -

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*