Elastografia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Elastografia

 

Zmiana w piersi widoczna w tradycyjnym badaniu USG w skali szarości. Jest ciemniejsza od otaczających tkanek ( hypoechogeniczna), o nieregularnych obrysach. Fot.mojepiersi.com.pl

Ta sama zmiana w piersi w badaniu elastograficznym. Na obraz w skali szarości została nałożona mapa kolorów oznaczających twardość tkanek. Obszary zaznaczone na niebiesko są twardsze od zielonych i czerwonych. Guzek jest twardszy od otoczenia. Fot. mojepiersi.com.pl

Jest to nowoczesna metoda obrazowania ultrasonograficznego. Zasada elastografii polega na stosowaniu niewielkiego ucisku na badany narząd głowicą USG. Wielkość odkształceń tkanek pod wpływem ucisku jest przetwarzana i przedstawiana za pomocą kolorowych map tzw. elastogramów. Zakres barw od czerwonej do niebieskiej wskazuje na wzrastającą twardość obrazowanych tkanek- kolor czerwony przedstawia umownie tkanki miękkie, kolor zielony tkanki o pośrednim stopniu twardości, a kolor niebieski- tkanki twarde. Kolorowe elastogramy są przedstawiane na monitorze aparatu jednoczasowo z tradycyjnymi obrazami USG, w związku z tym lekarz badający może dokonać analizy uwidocznionej zmiany. Zazwyczaj interpretacja uzyskanych obrazów polega na porównaniu rozmieszczenia obszarów bardziej lub mniej spoistych ze schematami np. skalą Tsukuba, co pozwala na zaliczenie danej zmiany do grupy w mniejszym lub większym stopniu podejrzanej o charakter nowotworowy.

Większość zmian nowotworowych złośliwych jest mniej elastyczna-nie  ulega odkształceniu w porównaniu z otaczającymi tkankami (są „twarde”). Cecha ta dotyczy także złośliwych guzów sutka.

Elastografia umożliwia znalezienie w piersiach miejsc zmienionych chorobowo  nie zawsze widocznych  w typowym badaniu USG. Uzyskane w badaniu  elastograficznym dane zwiększają wykrywalność  zmian wczesnych i umożliwiają ich dokładniejszą ocenę. Dzięki temu możliwe jest  ustalenie bardziej prawdopodobnego rozpoznania.
Elastografia pomaga również precyzyjniej wskazać obszary, w przypadku których konieczne jest wykonanie biopsji.

Polecamy  Jak znaleźć punkt G u kobiety i jej przyjemność w łóżku -

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*