Elastografia
Elastografia
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Elastografia

 

Zmiana w piersi widoczna w tradycyjnym badaniu USG w skali szarości. Jest ciemniejsza od otaczających tkanek ( hypoechogeniczna), o nieregularnych obrysach. Fot.mojepiersi.com.pl

Ta sama zmiana w piersi w badaniu elastograficznym. Na obraz w skali szarości została nałożona mapa kolorów oznaczających twardość tkanek. Obszary zaznaczone na niebiesko są twardsze od zielonych i czerwonych. Guzek jest twardszy od otoczenia. Fot. mojepiersi.com.pl

Jest to nowoczesna metoda obrazowania ultrasonograficznego. Zasada elastografii polega na stosowaniu niewielkiego ucisku na badany narząd głowicą USG. Wielkość odkształceń tkanek pod wpływem ucisku jest przetwarzana i przedstawiana za pomocą kolorowych map tzw. elastogramów. Zakres barw od czerwonej do niebieskiej wskazuje na wzrastającą twardość obrazowanych tkanek- kolor czerwony przedstawia umownie tkanki miękkie, kolor zielony tkanki o pośrednim stopniu twardości, a kolor niebieski- tkanki twarde. Kolorowe elastogramy są przedstawiane na monitorze aparatu jednoczasowo z tradycyjnymi obrazami USG, w związku z tym lekarz badający może dokonać analizy uwidocznionej zmiany. Zazwyczaj interpretacja uzyskanych obrazów polega na porównaniu rozmieszczenia obszarów bardziej lub mniej spoistych ze schematami np. skalą Tsukuba, co pozwala na zaliczenie danej zmiany do grupy w mniejszym lub większym stopniu podejrzanej o charakter nowotworowy.

Większość zmian nowotworowych złośliwych jest mniej elastyczna-nie  ulega odkształceniu w porównaniu z otaczającymi tkankami (są „twarde”). Cecha ta dotyczy także złośliwych guzów sutka.

Elastografia umożliwia znalezienie w piersiach miejsc zmienionych chorobowo  nie zawsze widocznych  w typowym badaniu USG. Uzyskane w badaniu  elastograficznym dane zwiększają wykrywalność  zmian wczesnych i umożliwiają ich dokładniejszą ocenę. Dzięki temu możliwe jest  ustalenie bardziej prawdopodobnego rozpoznania.
Elastografia pomaga również precyzyjniej wskazać obszary, w przypadku których konieczne jest wykonanie biopsji.

>>>>  Dbanie o zęby
Poprzedni artykułJak przetrwać menopauzę?
Następny artykułGenetycznie uwarunkowany rak piersi. Czy jesteśmy bez szans?
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.