Definicja kurzajki wg Wikipedii (brodawka)

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Definicja kurzajki wg Wikipedii (brodawka)

Brodawka (łac. verruca) – grudkowa zmiana skórna, potocznie nazywa się też kurzajką, znajdująca się na szerszej podstawie, często o nieregularnej, hiperkeratotycznej powierzchni, wywołana zakażeniem wirusem HPV (ang. human papilloma virus). Zazwyczaj są niebolesne, a otaczająca brodawki skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Należy leczyć.

Rodzaje brodawek, kurzajek

Brodawki zwykłe (verrucae vulgares) – grudki naskórkowe o nierównej hiperkaratotycznej powierzchni, mające kolor skóry i wielkość 5-10 mm. Zlokalizowane są na palcach rąk, na wałach paznokciowych.

Brodawki stóp (verrucae plantares) – zlokalizowane na podeszwowej części stóp, mające szorstką powierzchnię i kolor skóry, mogące osiągać 1-2 cm wielkości.

Brodawki płaskie (brodawki młodocianych, verrucae planae, verrucae juveniles) – lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów, czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania (objaw Koebnera).

Brodawki przejściowe – wykwity mające pewne cechy brodawek zwykłych (wyniosłe, o hiperkeratotycznej powierzchni) i brodawek płaskich (linijny układ, objawy stanu zapalnego).

Na podstawie Wikipedii.

Polecamy  Kleszcz u psa, kota, zwierzęcia domowego
Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 139 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*