Co należy wiedzieć o krążkach dopochwowych?
Co należy wiedzieć o krążkach dopochwowych?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się największą skutecznością w zapobieganiu ciąży i wciąż jest doskonalona. W aptekach pojawiają się preparaty antykoncepcyjne w nowych formach, takich jak plastry antykoncepcyjne oraz krążki dopochwowe. Krążki antykoncepcyjne to kolejna innowacyjna forma antykoncepcji dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek.

Krążek dopochwowy umieszcza się w pochwie na 21 dni, podczas których wydziela on do organizmu kobiety hormony: progestagen i estrogen. Substancje te skutecznie wywołują u kobiet przemijającą bezpłodność. Po upływie trzech tygodni krążek należy usunąć i wyrzucić. Podczas tygodniowej przerwy, w czasie której skuteczność antykoncepcji zostaje zachowana, powinno wystąpić krwawienie.

Jak działa krążek dopochwowy?

Krążek jest wykonany z biomateriału polimerowego, który zawiera dwa hormony: progestagen i estrogen. Estrogen hamuje owulację, zaś progestagen zwiększa lepkość śluzu produkowanego przez szyjkę macicy, dzięki czemu ruchliwość plemników zostaje zmniejszona, a możliwość zapłodnienia zredukowana do minimum. Hormony wydzielane są z krążka dopiero po umieszczeniu go w pochwie, na skutek działania temperatury.

Jak się go stosuje?

Użycie krążka antykoncepcyjnego jest bardzo łatwe. Należy jedynie pamiętać, aby przed aplikacją dokładnie umyć ręce i aby sprawdzić, czy po wyciągnięciu ze szczelnego opakowania, krążek nie posiada wad produkcyjnych. Pierścień należy ścisnąć palcem wskazującym i kciukiem i tak złożony umieścić w pochwie. Jeśli pierścień jest założony prawidłowo, jest niewyczuwalny. Ułożenie nieprawidłowe nie ma wpływu na wydzielanie hormonów i skuteczność pierścienia, jednak przekłada się na brak komfortu podczas noszenia i zwiększa ryzyko wypadnięcia krążka. Wyjęcie krążka to jedynie zahaczenie o niego palcem wskazującym i delikatne pociągnięcie.

Zalety i wady stosowania krążka dopochwowego

Krążek dopochwowy przeznaczony jest dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Podczas stosowania pierścienia antykoncepcyjnego, należy o nim pamiętać jedynie 2 razy w ciągu miesiąca. Stosowanie tego typu antykoncepcji hormonalnej ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy niewątpliwie wyeliminowanie wpływu problemów żołądkowych na skuteczność działania antykoncepcji, zmniejszenie bolesności podczas miesiączki oraz korzystny wpływ na wygląd cery, a także ograniczenie łojotoku. Dzięki temu, że aplikowane są nie doustnie, a dopochwowo mniej obniżają wątrobę. Pierścienie antykoncepcyjne cechują się bardzo niskim wskaźnikiem Pearla, co oznacza ich bardzo wysoką skuteczność; jedynie 3 kobiety na 100 w ciągu roku zaszły w ciążę mimo stosowania tej formy antykoncepcji.

>>>>  Komentarze Zytax, Cena, Efekt, Skład, Gdzie Kupić -

Krążek antykoncepcyjny na skutek nieprawidłowego założenia może wypaść z pochwy, co jednak zdarza się rzadko. W przypadku jego wypadnięcia należy dokładnie opłukać go wodą i ponownie umieścić w pochwie. Jeśli pierścień przebywał poza pochwą przez więcej niż trzy godziny, konieczne będzie stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej, ponieważ ochrona zapewniana przez pierścień mogła zostać zachwiana. Istnieje również możliwość wyjęcia krążka z pochwy na około trzy godziny nie częściej niż raz na dobę.

Działania niepożądane

W czasie stosowania krążków antykoncepcyjnych mogą wystąpić skutki uboczne. Jeśli będą utrzymywały się dłużej niż trzy miesiące od momentu rozpoczęcia używania tej formy zapobiegania ciąży, należy skontaktować się z lekarzem w celu dobrania innego preparatu. Wiele stosowanych antybiotyków, leków bądź ziół ma wpływ na skuteczność działania krążka antykoncepcyjnego, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku każdego przyjmowanego leku i niestosowanie preparatów mogących wchodzić w interakcje z hormonami wydzielanymi przez krążek. Do najczęściej zgłaszanych objawów niepożądanych należą: bóle głowy, zatrzymywanie wody w organizmie, spadek libido, suchość w pochwie.

Czy krążek dopochwowy jest bezpieczny?

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i powinno odbywać się pod jego nadzorem. Przeciwwskazaniami do przyjmowania syntetycznych hormonów w postaci krążków dopochwowych są: podwyższona krzepliwość krwi, niewydolność nerek lub wątroby, żylaki, migrena, przebyty zawał serca lub udar mózgu.

Poprzedni artykułAnemia u dzieci
Następny artykułProdukty Dermena na łysienie
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.