Choroba Hashimoto opis
Choroba Hashimoto opis
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Choroba Hashimoto, to po chorobie Gravesa-Basedowa, całkiem częsta dolegliwość związana z niepoprawną pracą tarczycy. Jak ją poznać? Jak kurować? Jeśli interesuje nas odpowiedź na te zagadnienia, warto przeczytać zapis do końca.

Choroba Hashimoto – czym jest?

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza, który jako pierwszy przedstawił objawy i tok schorzenia. Choroba Hashimoto to nic innego jak długotrwałego autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba ta powiązana jest z błędami do których dochodzi w funkcjonowaniu układu immunologicznego. W uproszczeniu można stwierdzić, że na skutek błędów dochodzi do „nacierania” przez organizm tarczycy.

Niemniej nie wiadomo jaki jest tego motyw, wiadomo że występujące białko tarczycowe identyfikowane jest jako wrogie. W efekcie dochodzi do jego niszczenia. To z kolei wiedzie do upośledzenia aktywności enzymu, który odpowiada za pracę hormonów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania tarczycy.

Choroba Hashimoto – kto choruje?

Choroba Hashimoto dotyka głównie panie w wieku średnim, jednakże może zdarzyć się również u kobiet młodszych. Jeśli jednak wcześnie zauważmy smętne objawy, wtedy bez trudu można całość nadzorować. W wielu wypadkach z chorobą tą zmagają się także dzieci.

Biorąc natomiast pod uwagę płeć, z chorobą Hashimoto borykają się głównie kobiety, rzadziej mężczyźni. Aczkolwiek zdarzają się przypadki takich zachorowań.

Prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Hashimoto jest większe w przypadku osób z cukrzycą typu 1. Częstsze zachorowania notowane są również u tych osób, w rodzinie których odnotowano którąś z chorób tarczycy. Zdarzają się przypadki, że matka z chorobą Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością gruczołu tarczowego) rodzi córkę, która boryka się z chorobą Hashimoto (wiążąca się nieodłącznie z niedoczynnością tarczycy).

Choroba Hashimoto – inne elementy ryzyka

Choć chorobę Hashimoto definiuje się jako chorobę rodzinną, istnieje wiele innych faktorów, które mogą generować schorzenie. Uważa się bowiem, że do chorób o zakresie autoimmunologicznym przyczynia się długookresowy stres, zmęczenie, predyspozycja do infekcji, a nawet kłopoty natury psychicznej.

>>>>  Kerastase – odbudowa włosów kobiet

Jak przejawia się choroba Hashimoto?

Niesłychanie często zdarza się, że choroba Hashimoto daje niezbyt jasne objawy. Wtedy bardzo łatwo ją zbagatelizować, przez co nie możemy żyć w błogiej niewiedzy, że chorujemy.

Bywa tak, że tarczyca przekształca się pod wpływem stanów zapalnych, tworząc charakterystyczne wole, co powoduje że gruczoł staje się twardy, pobrużdżony i spoisty. Niestety bardzo rzadko przejawia się to bólem, niemniej jednak niekiedy może pojawić się „ucisk gardła” czy odczucie pełności w gardle.

Bywa i tak, że choroba Hashimoto występuje wraz z zanikiem tarczycy. Gruczoł zaczyna produkować zwiększone ilości hormonów po to, aby po upływie kilku miesięcy, a nawet lat przeistoczyć się w niedoczynność tarczycy. W owym czasie pojawiają się symptomy, które powinny nas zaniepokoić. Kwalifikuje się do nich: uporczywe uczucie senności, wahania nastrojów, kłopoty z koncentracją i pamięcią, szorstkość i suchość skóry, obfitymi miesiączkami. Czasem choroba przejawia się bólem stawów i mięśni, zatwardzeniami, czy też tyciem mimo typowego apetytu.

Jak widać są to objawy, które mogą wskazywać z pozoru błahe przypadłości. Przeto też powinniśmy być uważni, by nie okazało się, że choroba jest w pełni rozwoju.

Jak zidentyfikować chorobę Hashimoto?

By mieć pełne przekonanie, że wszystkie charakterystyczne ślady to symptomy niezagrażających dolegliwości, warto przeprowadzić stosowne badania. Podstawą jest bez wątpienia wizyta u endokrynologa – eksperta od gruczołów, hormonów. Chorobę Hashimoto specjalista jest w stanie zidentyfikować na podstawie badania palpacyjnego. Jednakże warto opatrzyć je o dodatkowe badania.

Podstawą jest oczywiście zdefiniowanie poziomu tyreotropiny (TSH) – hormonu przysadki mózgowej, które odpowiedzialny jest za poprawne kierowanie pracami gruczołu tarczowego. Jeśli wyniki badań sygnalizują na podwyższony poziom TSH, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Jeśli podniesiony poziom TSH towarzyszy przeciętnemu bądź obniżonemu poziomowi hormonów tarczycy, a pacjent nie przyjmuje leków wywołujących niedoczynność, nie miał operacji tarczycy oraz nie była poddana leczeniu radioaktywnym jodem, jest chory na niedoczynność gruczołu tarczowego wywołanego chorobą Hashimoto.

>>>>  CGA800 - odchudzający ekstrakt z zielonej kawy

W celu uzasadnienia diagnozy, specjaliści przepisują wykonanie pomocnych badań. Umożliwiają one określić obecność przeciwciał gruczołu tarczycowego.

Jak leczyć?

W szczególności trzeba zachować czujność. Wskazane jest mieć świadomość, że systematyczne badanie tarczycy jest w stanie odkryć początki choroby. Specjaliści rekomendują, by badanie polegające na oznaczeniu poziomu TSH i hormonów tarczycy robić już od 20 roku życia, a później powtarzać je co kilka lat.

Jeżeli zostanie określona niedoczynność gruczołu tarczowego, dopiero zaleca się zażywanie substytutów tyroksyny, których zamiarem jest wyrównanie stanu hormonów tarczycowych.

Poprzedni artykułPrzeziębienie latem
Następny artykułTrening z monitorem pracy serca
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.