Charakterystyka choroby Alzheimera (okresy choroby)

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Patogeneza

Badania wykazały, iż choroba ma podłoże genetyczne. Jednak wpływy środowiskowe nie pozostają też bez znaczenia. Do chwili obecnej odkryto cztery geny główne oraz kilka genów o mniejszym znaczeniu. W przypadku postaci choroby Alzheimera o wczesnym początku (przed 60 rokiem życia), obecność określonego genu ma charakter determinujący (jedynie 5% przypadków ma taki przebieg). W 95% mamy do czynienia z postacią o późnym początku (po 60 roku życia), w której to rolę sprawczą mają genetyka oraz czynniki środowiskowe np. poziom wykształcenia.

Charakterystycznymi cechami choroby Alzheimera są: odkładanie się amyloidu wokół komórek nerwowych (neuronów) i w ścianach naczyń krwionośnych mózgu oraz obecność zwyrodnienia włókienkowego (neurofibrylarnego) w obrębie neuronów. Obie te patologiczne zmiany prowadzą do uszkodzenia komórek nerwowych, w wyniku czego dochodzi do obniżenia poziomu substancji neuroprzekaźnikowych (czyli substancji odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców pomiędzy komórkami). W procesach pamięci najważniejszą rolę odgrywa acetylocholina i to właśnie jej spadek jest stwierdzany w przebiegu choroby Alzheimera.

Diagnostyka

Nie ma swoistych testów pozwalających na jednoznaczne rozpoznanie choroby Alzheimera. Lekarz może rozpoznać chorobę Alzheimera dopiero po wykluczeniu innych możliwych przyczyn otępienia np. niedoczynności tarczycy, depresji. Proces diagnostyczny rozpoczyna się od starannie zebranego wywiadu dotyczącego pacjenta i jego rodziny. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań obrazujących struktury mózgu (tomografia komputerowa) w celu wykrycia zmian sugerujących chorobę Alzheimera. Testy pamięci oraz inne testy psychologiczne stosowane w diagnostyce choroby Alzheimera pozwalają ocenić stopień uszkodzenia i stadium choroby.

Proces rozpoznawania choroby Alzheimera jest domeną wyspecjalizowanych w tej dziedzinie neurologów, psychiatrów, geriatrów i wspomagany przez psychologów. Obecnie w Polsce tylko oni są w stanie właściwie rozpoznać to schorzenie, a następnie je właściwie leczyć. Nie zwalnia to jednak lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zaangażowania się także w proces diagnostyczny. To do nich przecież w większości przypadków zgłaszają się po raz pierwszy pacjenci.

Polecamy  PowerUp premium - opinie (forum), cena, efekt, skład, gdzie kupić? -

Często niepokojące objawy są bagatelizowane i przypisywane jedynie podeszłemu wiekowi, co uniemożliwia postawienie poprawnej diagnozy a następnie prowadzenie właściwego leczenia. W Polsce wielu pacjentów w ogóle jest nie diagnozowanych, a co za tym idzie nie leczonych, albo diagnozowanych w sposób niewłaściwy (często stawia się ogólnikowe rozpoznanie "zespołu psychoorganicznego") i w konsekwencji tego niewłaściwie i nieskutecznie leczonych.

Niebezpiecznym zjawiskiem mającym bezpośredni wpływ na chorych jest niedobór środków przeznaczanych na diagnostykę choroby Alzheimera. Pacjenci wymagają pogłębionej diagnostyki i powinni trafiać do specjalistów, psychiatrów lub neurologów. Niestety i tu istnieje niedobór dobrze przygotowanej kadry, a nieliczne w kraju ośrodki specjalistyczne cierpią na brak środków finansowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*