Biopierwiastki i ich wpływ na zdrowie
Biopierwiastki i ich wpływ na zdrowie
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Minerały – składnica pierwiastków niezbędnych do życia

Pierwiastki występujące w całym kosmosie, znajdziemy też w organizmie człowieka. To między innymi od nich zależy stan naszego zdrowia, rytm pracy serca, dobry nastrój oraz uroda. Najlepszymi biopierwiastkami są te, które pozyskujemy w sposób naturalny z pożywieniem.

Składniki mineralne są niezbędne w ustroju do celów budulcowych (szczególnie w tkance kostnej), wchodzą w skład płynów ustrojowych, enzymów, koenzymów, hormonów, białek transportowych, regulatorów wzrostu, związków wysokoenergetycznych itp. Wpływają też na regulację czynności narządowych i ogólnoustrojowych. Dostają się do organizmów z pożywieniem i w wyniku kumulacji ze środowiska (gleby, wód lub atmosfery). Ich rozmieszczenie w organizmach jest nierównomierne. Zarówno niedobory pierwiastków jak i ich nadmiar wprowadzają dysfunkcje organizmu.

Biopierwiastki można podzielić na 3 grupy: makroelementy, mikroelementy i ultraelementy.

Makroelementy (z gr. makros – duży; łac. elementum – substancja pierwotna) znajdziemy przede wszystkim w zbożach. Są to pierwiastki stanowiące większość w organizmach żywych (zwierząt oraz roślin), są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Mianem makroelementów określa się pierwiastki, których dobowe zapotrzebowanie w diecie człowieka przekracza 100 mg, są one niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmów. Makroelementy, czyli pierwiastki stanowiące nie mniej niż 0,1% masy organizmu człowieka, np. Tlen (O) – 65,04%, Węgiel (C) – 18,25%, Wodór (H) – 10,05%, Azot – 2,65%, Wapń (Ca) – 1,4%, Fosfor (P) – 0,81%, Potas (K) – 0,27%, Sód (Na) – 0,26%, Chlor (Cl) – 0,25%, Siarka (S) – 0,21%.

Mikroelementy (z gr. mikros – mały; łac. elementum – substancja pierwotna) – mikroskładniki, oligoelementy, pierwiastki śladowe, pierwiastki chemiczne występujące w śladowych ilościach w organizmach zwierzęcych i roślinnych, niewspółmiernie małych w porównaniu z makroelementami. Mikroelementy są niezbędne do właściwego rozwoju organizmów żywych. Ich niedobór powoduje zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów żywych, a nadmiar jest toksyczny. Idealnym źródłem mikroelementów są jagody. Do mikroelementów zalicza się: Żelazo (Fe) 0,02%, Magnez (Mg) 0,04%, Mangan (Mn), Miedź (Cu), Cynk (Zn), Molibden (Mo), Bor (Bo), Kobalt (Co), Jod (I), Fluor (F), Chrom (Cr), Selen (Se).

>>>>  Komentarze Zytax, Cena, Efekt, Skład, Gdzie Kupić -

Ultraelementy – pierwiastki występujące w organizmach w bardzo małych ilościach. Są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Zalicza sie do nich m. in.: Złoto (Au), Srebro (Ag), Rad (Ra), Selen (Se), Wanad (V), Rtęć (Hg), Stront (Sr). Rola ultraelementów nie jest w pełni wyjaśniona, przypuszczalnie stanowią składniki niektórych białek, są aktywatorami szlaków metabolicznych.

Biopierwiastki konieczne do budowy organizmu to: węgiel, tlen, wodór, azot, siarka, i fosfor oraz wapń. Z nich syntetyzowane są białka, cukry, tłuszcze i kwasy nukleinowe DNA i RNA przenoszące kod genetyczny.

Biopierwiastki niezbędne do utrzymania odczynu i ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych i równowagi jonowej organizmów: kationotwórcze: sód, potas, wapń, magnez i anionotwórcze: chlor, siarka, fosfor, azot.

Biopierwiastki konieczne do sterowania procesami metabolicznymi organizmu – pierwiastki śladowe: żelazo, cynk, miedź, chrom, bor, mangan, jod, cyna, selen, fluor, lit, glin oraz ultraśladowe: nikiel, molibden, kobalt, wanad.

Wyniki, na bieżąco prowadzonych badań naukowych, jednoznacznie wskazują, że w związku z przetwarzaniem żywności, uprzemysłowieniem upraw, skażeniem środowiska oraz bardzo często nieodpowiednim stylem życia (złymi odżywianiem oraz stresem), nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na ważne dla zdrowia składniki. Dlatego też żywieniowcy z całego świata, zachęcają nas do poszukiwania tych cennych dla naszego organizmu substancji, które najlepiej przyjmować jako naturalne suplementy diety, które w obecnych czasach stają się wymogiem niezbędnym, do utrzymania organizmu w dobrej kondycji psychofizycznej.

Poprzedni artykułGłówne objawy astmy – dowiedz się, czy chorujesz
Następny artykułWzmacniamy nasze paznokcie
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.